Kapat

Huawei’nin Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS Tüm Cihazlara Geliyor

Anasayfa
HABER Huawei’nin Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS Tüm Cihazlara Geliyor

Teknoloji devi Huawei 2018 Mart ayında başlayan ABD yaptırımları ile karşı karşıya kalmıştı. Bu süreçten sonra Google, Intel, Broadcom, Qualcomm ve Xilinx gibi ABD’li dev teknoloji şirketleri, Huawei ile olan ilişkilerini askıya aldıklarını ve ürün tedariki sağlamayacaklarını açıklamıştı.

Huawei tüm bu gelişmelerden sonra kendi işletim sistemi üzerine yoğunlaştı. Bu konuda bir çok haber yapıldı. Teknoloji otoriteleri ise yeni bir işletim sisteminin kullanıcılara kabul ettirilmesi ve uygulama desteği konularında nasıl bir yol izlenceğini merak ediyordu.

HarmonyOS nedir?

Huawei, geçtiğimiz gün gerçekleştirilen Huawei Geliştirici Konferansı 2019’da tüm cihazlarla ve senaryolarla uyumlu bir kullanıcı deneyimi sunmak için tasarlanan mikro çekirdek tabanlı işletim sistemi olan HarmonyOS’u dünyaya duyurdu.

HarmonyOS hangi cihazlarda kullanıcak?

Huawei, yeni işletim sistemini dünya çapında açık kaynaklı bir platform olarak piyasaya sürecek. Huawei ayrıca, geliştiricilerle iş birliğini desteklemek için açık kaynak temelli bir topluluk da kurmayı hedefliyor. Huawei, yeni işletim sistemini önce Çin’de daha sonra ise dünyaya pazarlamayı planlıyor.

HarmonyOS işletim sisteminin akıllı telefonların yanı sıra akıllı saatler, tabletler ve akıllı televizyonlarla uyumlu olarak çalışacağı açıklandı. Huawei bu işletim sistemi sayesinde tüm akıllı cihazlar arasında bir entegre paylaşım ağı kurmayı hedefliyor.

HarmonyOS ne zaman kullanıma sunulacak? Nasıl yüklenecek?

Önümüzdeki aylarda HarmonyOS 1.0 işletim sistemi akıllı ekran ürünlerinde ilk kez kullanılacak. HarmonyOS işletim sisteminin önümüzdeki üç yıl boyunca akıllı telefonlar, akıllı saatler, kullanıma sunulması hedefleniyor.

Huawei Mate 30 Lite modelinin HarmonyOS işletim sistemini kullanan ilk telefon olması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Huawei Bürokrasi Sorunlarına Rağmen 200 Milyon Akıllı Telefon Sevk Etmeyi Başardı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir