Kapat

İkinci El Araç Piyasası Neden Yükseliyor?

Anasayfa
HABER İkinci El Araç Piyasası Neden Yükseliyor?

İkinci el otomotiv piyasasında 2018 yılı son çeyreği itibariyle başlayan günümüzde ise ivmesini oldukça hızlandıran talep  artışı  görülmektedir. Sosyal platformlarda en çok merak edilen konuların başında gelmesi sebebiyle  farklı yazılar ve bakış açıları bulunmaktadır.

Gelin  birlikte  araç tutkunlarını heyecanlandıran bu durumun gerçek sebeplerini değerlendirelim. 2018 yılında dünya ekonomisinde ciddi bir daralma yaşanmıştır. Dünya ekonomisinin dinamosu olan otomotiv sektörü bu daralmadan büyük bir darbe almıştır. Otomotiv devleri bu sebeple satış rakamlarındaki düşüşlerin cirolara yansımasına hamle olarak üretimde daralma kararları almalarını sağlamıştır.

Ülkemizde ise ekonominin  çarkları  inşaat ve otomotiv sektörü üzerinde dönmektedir. Döviz kurlarının ve faizlerin ön görülemez artışı inşaat sektörünü durdurmuştur.  Türkiye Cumhuriyeti hükumeti  ekonomi çarkının diğer ayağını kuvvetlendirmek için sıfır otomotivdeki ÖTV’lerin kaldırılmasıyla piyasanın taleplerin artmasını sağlamıştır. Bu karar ülke ekonomisi için doğru bir karar mı yoksa yanlış bir karar mı bunun analizini sizin yorumlarınıza bırakıyoruz. Üretim rakamlarındaki arz istenilen talepleri karşılayamadığından bir anda bayilerde sıfır araç bulunamamasına sebep olmuştur. İşte ikinci el piyasasındaki fiyat artışlarının iplik söküğü gibi çözülmesi bundan sonra anlaşılıyor.

Ülkemizdeki otomotiv satış bayilerin yıllık cirolarının büyük bir kısmını filo departmanı sağlamaktadır. Bazı marka ve modeller istisna bir bayinin aylık ortalama araç satış rakamları 200 – 500 adet olarak değişmektedir. Bu satış rakamlarının %80’ini ise filo araç alım yapan büyük kiralama firmalarından sağlanmaktadır. Perakende fiyatlara oranla araç filo bayilerinin alımlarında anahtar teslim bedelleri rakamları %30 daha düşüktür. Filo araç bayilerinin ortalama bir ve üç yıl arası sözleşme yaptığını düşünürsek ve her yıl sıfır araçla filolarını tazelediklerinden dolayı ikinci eldeki en büyük etken kimin olduğun anlaşılmaktadır. Aslında büyük filo araç kiralama firmaları bir yıl önce arabaları %30 daha ucuza alması sebebiyle sonraki yıl net kar elde etmiş oluyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Windows Mağaza’dan 90 Bin Uygulama Kaldırıldı

İşte 2019 yılında dünya genelinde sıfır araç üretimindeki azalma ülkemizdeki büyük filo araç kiralama firmalarının planlarını altüst etmiştir. Bayilerden araç alamamaları veya almak için birkaç aylık sıraya girmeleri, bünyelerinde oluşan araç filo sayılarında değişkenliğin yaşanmasını sağlamıştır. Stoklarına sıfır araç giremediğinden sözleşmeleri sona eren ikinci el arabalarını da tekrardan kiraya vermeye doğru itmiştir. Ozaman da ikinci el piyasasının arzını sağlayan büyük kiralama firmaları piyasaya ikinci el araç arz edememiş, piyasanın serbest olan arz talep dengesini ise  belirli başlı bazı internet sitelerindeki bireysel satıcılar oluşturmuştur.

Bundan sonraki süreci artık tahmin edebiliyorsunuzdur. İkinci el galericileri araç bulmakta zorlanmaya başlamış, gizli olarak merdiven altı diye tabir ettiğimiz piyasada al- satçı insanlar doğmuştur. İnternet sitelerinde ilan veren bireysel kullanıcıların malının diğer ilanlara göre daha kıymetli olduğunu düşünerek ilan fiyatlarına oranla daha yüksek rakamlara satmaya çalışmaya başlayınca da fiyatlar anormal derecede artmaya başlamıştır.

Peki kısa veya uzun vadede fiyatlar yükselmeye devam edecek mi? İşte asıl merak edilen konu bu. Kimsenin bu yorumu yapmak için kahin olmasına gerek yok. 2020 yılı sonuna kadar fiyatlar yükselmeye devam edeceği herkesin görebileceği bir durumdur. 2021 yılı ortalarına doğru ise küresel pandemi olan korona virüsününde  yavaş yavaş insan hayatında olağan bir hastalık durumunda karşılanmasıyla otomotiv firmaları üretimlerini arttıracaktır. Şunu da söylemek gerekir ki ikinci el araç fiyatlarının bu arz ile çok geriye gelmeyeceği anlaşılmalıdır. Ama artık stabil bir ikinci el araç fiyatları yaşanacağı kaçınılmazdır.

Siz siz olun her söylenene inanmayın ve temeli olmayan analizlerle yapılan yorumlara aldanmayın, vesselam…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir