Kapat

Instagram Reels Nedir? Instagram’dan TikTok’a Benzer Yeni Uygulama

Anasayfa
HABER Instagram Reels Nedir? Instagram’dan TikTok’a Benzer Yeni Uygulama

Instagram, yayınladığı yeni video düzenleme aracı Reels ile TikTok’un en bilinen özelliğini taklit ediyor. Çeşitli kaynaklar tarafından belirtildiği üzere iOS ve Android için çıkış yapacak olan Reels, şu anda yalnızca Brezilya’da kullanıma açık durumda. Diğer ülkeler için ne zaman çıkış yapacağı bilinmeyen Reels, kullanıcıların TikTok’ta olduğu gibi müzikli bir şekilde videolarını düzenlemesini sağlıyor.

Reels uygulaması ile kullanıcılar 15 saniyelik videolar kaydederek bunların hızını ayarlayabilecek, müzik seçebilecek ve TikTok’taki “düet” özelliğinde olduğu gibi başka videolardaki müzikleri kullanabilecek. Ayrıca kullanıcılar oluşturdukları bu videoları hikayelerinde paylaşabileceği gibi DM olarak da yollayabilecek. Aynı zamanda Instagram’ın keşfet bölümüne en beğenilen Reel videolarının yayınlanacağı “Top Reels” sekmesi eklenecek ve viral olması beklenen çeşitli klipler burada yayınlanacak.

Instagram var olan kullanıcı kitlesinden faydalanarak, yayınladığı bu yeni uygulama ile birlikte TikTok’a rakip olmayı amaçlıyor. Aynı şekilde Facebook tarafından TikTok’u taklit eden Lasso isimli bir uygulama geliştirilmiş ancak Facebook bu uygulamayla bir başarı yakalayamamıştı.

Reels uygulamasının nasıl kullanıldığını gösteren videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Instagram’ın açık bir şekilde TikTok’un başarısından faydalanmak istediği belli olsa da, Instagram’ın ürün yönetimi sorumlusu Robby Stein TechCrunch‘a yaptığı açıklamada, “İki uygulama kesin bir şekilde aynı değil, bir videoyu müzik ile beraber paylaşmak oldukça evrensel bir eylem ve herkesin buna ilgi duyacağını düşünüyoruz.” şeklinde belirtti.

Facebook’un Lasso uygulaması ile birlikte TikTok’un yükselişine karşı ilgili olduğu uzun zamandır biliniyor. Rakiplerine karşı nasıl bir politika izleyeceği belli olmayan TikTok’un Amerikan yönetimi ile de başı belaya girmiş, uygulamanın ulusal güvenlik sorunu haline gelebileceği tartışılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  iPhone'lar birer birer patlıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir