Kapat

İnternet Bağlantısı Hızında Dünya Rekoru Kırıldı

Anasayfa
HABER İnternet Bağlantısı Hızında Dünya Rekoru Kırıldı

Koronavirüs salgını sonrası internet kullanımı ciddi oranda arttı. Öngörülemeyecek şekilde yoğunluğun artması ile birlikte dünya genelinde internet alt yapısı ile alaka birçok sorun yaşandığı gözlemlendi. Öyle ki alt yapılarda oluşan sorunlar ve kesintiler sonrası Netflix ve YouTube gibi platformlar, Mart ayında internet sağlayıcıların üzerindeki yükü azaltmak için Avrupa’da yayınladıkları görüntülerin kalitelerini düşürmeyi kabul etmişlerdi.

Yaşanan alt yapı sorunları ve internet sağlayıcıların üzerinde oluşan baskı dünya devi şirketleri yeni çıkış yollarına sevk ediyor. Konu hakkında bir çok uzman micro-comb cihazlarının devreye sokulmasıyla sorunların bir nebze ortadan kalkacağını söylüyor.

İnternet Hızı Rekoru: Saniyede 44,2 Terabayt

BBC’nin haberine göre bu süreçte boş durmayan Avustralyalı araştırmacılar, internet bağlantısı hızında dünya rekoru kırıp saniyede 44,2 terabayta ulaştı. Bu hızla, 1000 adet yüksek çözünürlüklü bir filmi bir saniyede indirmek mümkün görünüyor.

Monash, Swinburne ve RMIT üniversitelerinin ortak gerçekleştirdiği çalışmada, Melbourne’ün internet altyapısını kullanarak veri transferi içim yüzlerce kızılötesi lazer içeren “micro-comb” optik çipler kullanıldı. Araştırmanın sonuçları bilim dergisi Nature Communications’ta yayımlandı.

Halehazırda dünyada en hızlı internet saniyede ortalama 175,13 megabayt’la Singapur’da. Avustralya’daki ortalama internet hızı ise 43,4 megabayt. Yani son testte ulaşılan hızın milyonda biri.

İnterneti En Hızlı Kullanan Ülkeler

Singapur – 175.13 Mbps

İzlanda – 153.03 Mbps

Hong Kong – 138.31 Mbps

Güney Kore – 114.67 Mbps

Romanya – 109.9 Mbps

124 ülke arasında en düşük internet hızlarına sahip ülkeler ise 7.5 Mbps veya daha düşük hızlarla, Tacikistan, Afganistan, Irak, Venezuela ve Cezayir oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Ücretsiz internet ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir