Kapat

İnternet Reklamına Vergi Geldi ‘Google, Youtube, Facebook’

Anasayfa
HABER İnternet Reklamına Vergi Geldi ‘Google, Youtube, Facebook’

Yeni yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile internet üzerinden reklam veren kişi yada kurumun vergi mükellefi olup olmadığına bakılmaksızın yapılan ödemeler üzerinden yüzde 15 vergi kesintisine tabi olacağı açıklandı.

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek yeni kararname internet üzerinden verilen reklamların vergilendirilmesi ve bu kapsamda ödeme yapıldığı anda yüzde 15 vergi kesintisi yapılmasını kapsıyor. İnternet üzerinden yapılan reklamların vergilendirilmesinde yurt dışında faaliyet gösteren ancak ödeme alırken herhangi bir vergi vermeyen şirketlerin ülkemizdeki faaliyetlerini vergilendirme hedefleniyor.

İnternet üzerinden yapılan reklamların vergilendirmesi yayıncıları ve aracıları yakından ilgilendiriyor. Bu güne kadar Google, Facebook ve YouTube başta olmak üzere bir çok dünya devi şirketlerden herhangi bir vergi alınmıyordu. Yeni kararname ile aracı şirketler veya kişilerden dolaylı olarak da bu dev şirketlerden %15 oranında vergi alınmış olacak.

Bu dünya devi kuruluşlarından Google gibi bir kaçının Türkiye’de de mükellefiyeti bulunuyor. Ancak reklamlar gelirlerini Türkiye şirketi üzerinden mi yoksa yurtdışında kurulu şirket üzerinden mi tahsil edip etmediği bilinmiyor.

Google Adsense reklam yayıncıları ve Google Ads platformunda reklam verenler vergi ödeyecek mi? Google Adsense gelirinde vergi kesintisi oluyor mu? Reklam veren siteler vergi ödeyecek mi? Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek mi?

Google’ın 2011 yılından itibaren Türkiye’de mükellefiyeti bulunuyor. Bu kapsamda yayıncı ve reklam verenlerin nasıl etkileneceği merak edilen konular arasında bulunuyor. Google yakında tüm reklam veren ve yayıncılara vergilendirme konusunda bir açıklama yapacaktır.

Kararnamede geniş bir ifade kullanıldığından net bir şey söylenemezken Youtuber ve Sosyal medya fenomenlerinin kişi yada kuruluşlardan aldıkları reklam geliri için vergi ödemesi yapacağı söyleniyor.

İnternet reklamları vergilendirmesi hakkındaki görüş ve sorularınızı bize yorum kısmından yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir