Kapat

İnternet Taşıyan Balonlar Afrika’da Uçmaya Hazırlanıyor!

Anasayfa
HABER İnternet Taşıyan Balonlar Afrika’da Uçmaya Hazırlanıyor!

Google dünya üzerinde internetsiz bir bölge kalmaması için çalışmalarına son hızla devam ediyor. Yanlış duymadınız deneme aşamasındaki internet taşıyan balonlar yakında kullanıma başlanacak!

Stratosfer tabakasında uçacak balonlar dünyanın büyük bir bölümüne internet hizmeti taşımayı hedefliyor. BBC’ye konuşan proje başkan yardımcısı Mike Cassidy, internet balonlarının güzergahı altında yaşayan insanların kesintisiz internet hizmetinden yararlanabileceğini belirtti.

Google’ın süper basınçlı balon planı ilk olarak Haziran 2013’te Yeni Zelanda’dan 30 kadar balonun uçurulmasıyla başladı. Test amaçlı uçurulan balonlar ilk olarak 3G hızda internet bağlantısı sağlıyordu. Ancak önümüzdeki yıl resmi olarak uçurulacak balonlar 4G’ye yakın hızda bir internet erişimi sağlayacak.

Google’ın kardeş şirketi Loon, Uganda hükümetiyle hava sahasını kullanmak için anlaşma imzaladı. Şirketin bu anlaşmayla komşu Kenya’da internet balonlarını hizmete sokacağı aktarıldı. Telkom Kenya operatörüyle yaptığı anlaşma sonrası Kenya’da altyapıyı kurmaya başlayan Loon’un, Uganda hava sahasına erişim sağlamasıyla balonların Kenya kırsalında yakında hizmete gireceği belirtildi.

Güneş enerjisiyle çalışan ve kırsal nüfusa ulaşmak için yüksek irtifadan uçan balonların, geçişler için havacılık kuralları gereği bazı izinleri alması gerekiyor.

Bakımı daha ucuz olacağı için uydu sisteminden ziyade, balon sistemine dayalı internet hizmeti tercih ediliyor. Bununla birlikte Google, diğer seçenekleri de değerlendiriyor. Şirketin yürüttüğü Titan adlı diğer proje de, güneş enerjisi panelleriyle çalışan insansız hava araçlarıyla internet erişimi bulunmayan bölgelere hizmet götürülmesi planlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  PUBG Mobile: Royale Pass 4.Sezon başlıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir