Kapat

iOS 9 ne zaman çıkıyor?

Anasayfa
Yazılım iOS 9 ne zaman çıkıyor?

ios9iOS 9 güncellemesini beklemek için daha çok erken. Apple yeni iOS sürümünü yeni bir Iphone piyasaya çıkaracağı zaman yayınlıyor. Bu sebeple iOS 9 için Iphone 6s veya Iphone 7'yi beklememiz gerekecek. Bu sebeple yeni iOS için en erken Eylül 2015 tarihine kadar beklememiz gerekiyor diye tahmin ediyorum. Tabi eğer Apple bazı sorunları bulunan Iphone 6 modelini unutturmak için erken bir vakitte yeni bir model çıkarırsa bu tarih daha erkene çekilebilir.

iOS 9 ile gelecek yenilikler;

iCloud Drive Uygulaması – Apple, iCloud Drive uygulamasını iOS 9 ile cihazlara taşıdı. Varsayılan ayarlarda uygulama gizli olsa da Ayarlar’dan görüntülenmesi sağlanabiliyor. Bu sayede kullanıcılar iCloud Drive’da yer alan dökümanlarına hızlıca ulaşabiliyor.

Dizayn Geliştirmeleri – İki adımlı güvenlik sayfasında artık cihazların görselleri yer alıyor. Bunun yanında bildirimlerde daha yuvarlak kenar kullanan bir görselliğe geçilmiş durumda.

Yeni Notlar Uygulaması – Notlar uygulaması bir çok yönden değiştirildi ve geliştirildi. Artık Notlar uygulamasına liste yaratılabiliyor, görseller eklenebiliyor, metin formatı değiştirilebiliyor ve boyama yapılabiliyor. Bunun yanında silinen notlar artık Silinmiş Notlar kısmına eklenerek, yanlışlıkla silinen notları kurtarmak için bir önlem olarak öne çıkıyor.

Mesajlarda Fotoğraflar – Daha önce sadece iPhone 6 Plus’ın büyük ekranına özel olarak Mesajlarda gönderen kullanıcıların resmi çıkıyordu. Artık iPhone 6 gibi daha küçük ekranlı cihazlarda da bu özellik iOS 9 ile geliyor.

Yeni Podcasts Uygulaması – Podcasts uygulaması artık iTunes’un podcasts sayfası ile daha uyumlu bir görüntüye sahip oldu. Ayrıca artık hiç oynatılmayan podcastler ise tek bir yerde toplanabiliyor.

Yeni Siri Dizaynı – Siri görsel olarak yenilendi. Artık Siri sizi dinlerken ufak vibrasyonlar gönderebilecek. Bunun yanında görsel olarak Apple Watch ile uyumlu hale getiriliyor.

Fotoğraf Hızlı Geçişi – Artık bir fotoğrafa bakarken diğerlerine hızlı geçiş için alt tarafa diğer fotoğraflarının olduğu küçük bir navigasyon eklendi.

Arkadaşlarımı Bul ve iPhone’umu Bul – Arkadaşlarımı Bul ve iPhone’umu Bul uygulamaları iOS 9 ile birlikte sistem uygulaması oldu ve telefona otomatik olarak kurulu hale getirildi. Ayrıca Arkadaşlarımı Bul uygulamasına Bildirim Merkezi için yeni bir widget eklendi.

İki Arama Ekranı – Artık telefonun ekranı açık iken ekranda aşağıya doğru çekerek gelen Arama ekranı dışında Ana Ekran’ın soluna gidince Siri destekli ve widget’ların olduğu yeni bir arama arayüzü eklendi.

Yeni Uygulama Değiştirme – Artık Ana Ekran tuşuna iki kez basıldığında farklı bir uygulama değiştirme görünümü geliyor. Yeni özellikle birlikte Ana Ekran en sağda yer alırken, Ana Ekran tuşuna iki kez basıldığında kullanılan uygulama en üstte gözükmeyecek. Böylece cihazın kullanımda olan uygulamayı anında kapatmak için gereken donanım gücünde iyileştirme yapılarak daha akıcı bir sürece sahip olacak.

Batarya Widget – Batarya konusunda yapılan iyileştirmelerin yanı sıra artık özelik bir widget’da bizleri bekliyor. Bildirim Merkezinde görülecek olan özellik sayesinde hem iOS cihazın hem de varsa Apple Watch’un şarj yüzdesi görülebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir