Kapat

iPhone X’in Ekran Boyutu ve Piksel Sayısı Hakkında Yalan Söyleyen Apple’a Dava Açıldı

Anasayfa
HABER iPhone X’in Ekran Boyutu ve Piksel Sayısı Hakkında Yalan Söyleyen Apple’a Dava Açıldı

Geçtiğimiz Cuma günü Apple’a iPhone X’in ekran özellikleri hakkında yalan söylediği gerekçesiyle dava açıldı.

İki davacı, Apple’ın iPhone X, iPhone XS ve iPhone XS Max cihazlarının ekran boyutları ve piksel sayıları hakkında yanlış reklam yaptığı gerekçesiyle Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesine başvurdu.

Apple iddialar karşısında anlık olarak bir yorumda bulunmadı.

Davada, Apple’ın çentik gibi ve köşeler gibi ekrandan sayılmayan bölgeleri de ölçümlere dahil ederek kullanıcıları yanlış bilgilendirdiği söyleniyor. Dava dosyasında, yeni iPhone cihazlarının ekranlarının aslında reklamlarda belirtildiği gibi olmadığı belirtiliyor. Örnek olarak iPhone X ekranı 5.8 inç olarak reklam ediliyor, ancak davacılar tarafından bu cihazın ekranı 5.6875 inç olarak ölçülmüş.

Davacılar ayrıca iPhone X serisi cihazların reklamlarda olduğundan daha düşük ekran çözünürlüğüne sahip olduğunu iddia etti. Cihazın 2436×1125 çözünürlüğe sahip olması gerekiyor, ancak davacılar tarafından aktarıldığı üzere her pikselde yeşil, kırmızı ve mavi gerçek alt pikseller bulunmuyor. Davacılar, reklam edilenin aksine iPhone X’in her piksel için iki alt piksele sahip olduğunu iddia ediyor. Ayrıca davacılara göre iPhone 8 Plus, iPhone X’ten daha yüksek çözünürlüğe sahip.

Bu Apple’ın davacılarla karşı karşıya geldiği ilk örnek değil. Şirket daha önce de eski iPhone modellerini kasıtlı olarak yavaşlattığı gerekçesiyle birçok dava ile karşı karşıya gelmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir