Kapat

İran’dan Kripto Para girişimi

Anasayfa
HABER İran’dan Kripto Para girişimi

İran medya raporlarına göre İran hükümeti kendi kripto para birimlerini başlatmaya hazırlanıyor. Yeni İran menşeli kripto paranın çıkarılma sebebi olarak ülkenin küresel ekonomiye erişimini engellemeye yönelik uluslararası mali yaptırımları kaldırmasına yardımcı olmaktır şeklinde açıklama yapan hükümet yetkilileri yakında projeyi duyuracaklarını söylediler.

İran Basın Televizyonuna göre İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Bilimsel ve Teknolojik İşler Direktörlüğü'nün halihazırda ulusal bir kripto para oluşturma üzerine bir planı var. Haber, Yönetim ve Yatırım İşleri Başkan Yardımcısı Alireza Daliri tarafından açıklandı. ISNA haber ajansına, İranlı teknoloji şirketlerinin çok sayıda dijital para birimi geliştirme becerisine sahip olduğunu söyledi. 

Daliri, bu şirketlerin İran Merkez Bankası (CBI) ile işbirliği içinde projeyi geliştirdiklerini de sözlerine ekledi. “Ülkede yerli bir dijital para kullanmak için gerekçeleri hazırlamaya çalışıyoruz. Bu para, dünyanın herhangi bir yerindeki paranın transferini kolaylaştıracaktır. Ayrıca, yaptırımlar sırasında bize yardımcı olabilir."

Amerikan liderliğindeki ekonomik yaptırımları atlatmak için kripto-para birimi kullanma fikri yeni bir şey değil bir çok ülke bu yöntemi tercih etmeye başladı. Başarılı olan ülkelerde var İran bu konuda nasıl bir çalışma içerisinde olacak ilerleyen günlerde göreceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Instagram yüz filtreleme özelliği geldi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir