Kapat

İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği Kapsamı ve Başvuru

Anasayfa
HABER İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği Kapsamı ve Başvuru

Kısa çalışma ödeneği, genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

Bu konuda ilk olarak yanlış bilinen bir konuya değinmek gerekiyor. Kısa çalışma başvuruları, işçiler adına işverenler tarafından yapılır. İşçiler kısa çalışma talebinde bulunamaz. Bu nedenle işçilerin yararlanması için işverenlerin en kısa sürede kısa çalışma ödeneği başvurusu yapmış olması gerekiyor.

Kısa çalışmaya tabi tutulan işçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte çalışma sürelerini ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması (Covid-19 etkisiyle yapılan kısa çalışma başvurularında, son 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olması), iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması, gerekmektedir.

Bu süreçte işverenler, genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle Kısa Çalışma Talep Formu ve Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesini tanzim ederek kısa çalışma başvurusunda bulunmalıdır.

Kısa Çalışma Ödeneği Süresi, Miktarı ve Ödenmesi

Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son oniki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60’ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150’sini geçemez.

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanacak işçilerin İşkur sistemine kayıtlı olmaları ve iban bilgilerini girmeleri gerekmektedir. İşkur iban kaydetme yazımızdan sisteme kayıt olup iban bilgilerinizi girebilirsiniz.

Kaynak: www.iskur.gov.tr

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Instagram'dan yeni özellik!

“İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği Kapsamı ve Başvuru” üzerine 1 yorum

  1. FATİH ÇAKIR says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir