Kapat

Katı Hal Bataryalarının Üretimi Başladı Mı? Çinli Şirketten Açıklama Geldi!

Anasayfa
HABER Katı Hal Bataryalarının Üretimi Başladı Mı? Çinli Şirketten Açıklama Geldi!

Katı Hal Bataryası Nedir?

Katı hal bataryaları olarak bilinen yeni nesil bataryalar, geleneksel Lityum-İyon pillerine karşı birçok anlamda üstünlük içeriyor.

Gelecekteki teknolojik cihazlar için devrim niteliğinde bir buluş olan katı hal bataryaları, uzun ömürleri ve daha yüksek enerji kapasiteleri ile öne çıkıyor.

Seri üretime geçilmesi konusunda şirketler arasındaki mücadele devam ederken, Çinli bir startup şirketi katı hal bataryasının seri üretimine başlayacağını iddia etti.

Ne Zaman Üretilecek?

Ardındaki teknoloji yıllardır bir gizem olarak kalan bataryanın üretimi için Toyota, BMW ve Fisker gibi büyük şirketler araştırmalara devam ediyor. Ancak son gelişme bu şirketlerden değil, Çin temelli bir startup şirketinden geldi.

Qing Tao Energy Development Co isimli şirket, katı hal bataryası üretimi için Çin’in Kunshan şehrinde bir üretim hattı inşa ettiğini duyurdu. Çin Bilim Akademisinin bir üyesi olan Nan Cewen tarafından başlatılan startup projesi, katı hal bataryalara 144 milyon dolarlık bir yatırım yaptı.

Şu anda şirketin üretim hattı yılda yaklaşık 0.1 GWh değerinde enerji depolayacak kadar batarya üretimi yapıyor. Bu enerji ile 2,000 adet Corvette arabanın yada 100 milyon adet LED lambanın yıllık enerji ihtiyacının karşılanabileceği belirtiliyor.

Sıvı elektrolitlerin artık kullanılmaması ile birlikte bataryaların artık yanıcı olmaktan çıkacağı ve hatta esnek bir şekilde üretilebileceğini belirten Cewen, şimdiden birçok şirket ile anlaştığını belirtti. Birçok büyük araba şirketi ile anlaşma sağlayan şirket, 2020 yılında bu şirketlerin elektrikli arabaları için katı hal bataryası tedarik edecek.

Şirketin 2020 yılına kadar yıllık üretim kapasitesinin 0.7 GWh olacağı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir