Kapat

Koronavirüs: Hızlı Dijitalleşme ve Yeni Bir Dönem

Anasayfa
HABER Koronavirüs: Hızlı Dijitalleşme ve Yeni Bir Dönem

Koronavirüs (COVID-19), daha önce insanlarda tanımlanmamış yeni bir virüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalık olarak hayatımıza girdi. Hayatımıza girdi diyorum çünkü bu virüsü kapan yada kapmayan herkes aslında koronavirüs’den etkilendi.

Dünya genelinde ciddi bir panik havası yaratan koronavirüs kısa sürede hızla yayılması ile alınan önlemlerin ilerisine geçmeyi başardı. Ülkelerin ekonomisini, borsaları, iş dünyasını ve güç dengelerini bir anda alt üst eden koronavirüs insanlık tarihinin gördüğü en tehlikeli ve ölümcül hastalık olmasa da tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına aldı. Uzmanlar ve bilim insanları Koronavirüs konusunda her gün yeni açıklamalar yaparken bir çok ülkede hastalığın etkisi altına aldığı insan sayısı katlanarak artıyor.

Peki Koronavirüs insanlığın sonu mu? Komplo teorileri ne derece doğru?

Koronavirüs hakkında bilgisi olan yada olmayan herkesin bir görüşü mutlaka var. Bir kesim koronavirüs’ün daha önceki salgınlardan bir farkı olmadığını ve kısa süre sonra etkisinin kaybolacağını ve unutulacağını savunuyor. Bir kesim ise bu hastalığın dünya üzerindeki etkilerinin kısa sürede geçmeyeceği ve daha büyük toplu ölümlere neden olacağı düşüncesinde. Farkı bir kesim ise her gün zaten binlerce insanın farklı nedenlerle hayatını kaybettiğini ve bu hastalığın onlardan farklı olmadığını savunuyor. Bu konuda bizim bir açıklama yapmamız konunun uzmanı olmadığımızdan doğru olmaz. Komplo teorileri üzerinden ilerleyecek olursak bu virüsün bir ülke yada bir topluluk tarafından ortaya çıkartıldığı teorisi çok sağlıklı görünmüyor. Öyle ki koronavirüsün etkilemediği bir ülke neredeyse yok bu durumda kendine zararı olacak bir işe kimse kalkışmaz diye düşünüyorum. Tabi farklı bir çalışma esnasında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkmış ve dünyaya yayılmış da olabilir. Dediğim gibi konunun uzmanı olmadığımızdan teorilerden öteye geçemiyoruz. Peki yeni bir dönem mi geliyor?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  PUBG Mobile 5. Sezonu Çıktı! Yeni Neler Var? (0.10.5 Güncellemesi)

Koronavirüs: Hızlı Dijitalleşme ve Yeni Bir Dönem

Bizim bir nebze anladığımız kısıma geçebiliriz. Koronavirüs dünyada yeni bir dönem açabilir evet bunu görmemek mümkün değil.  Bu virüs gizli bir el tarafından yada gerçekten hayvanlardan insana bulaşarak dünyaya yayılmış olabilir bu noktada sonuçlar bizi daha fazla ilgilendiriyor. Koronavirüs, insanları çok kısa sürede normalin kat kat üstünde(koronavirüs sonrası) dijital ortama ve online çalışma şekline yönlendirerek yeni bir değişim dönemini istemsizce başlatmış oldu.

Bir çok firma personellerine evlerinden çalışabilecekleri ortamı hazırladı, toplantılar tamamen dijital ortamlarda yapılıyor, alışverişler internet üzerinden yapılıyor, temel ihtiyaçlardan bankacılık işlemlerine tüm ihtiyaçlar online olarak giderilebiliyor. Evet bu işlemler zaten normalde de internet üzerinden yapılabiliyordu şuan tek bir fark var kullanım oranları yüzlerce kat arttı yani belirli bir seviyede artan dijitalleşme neredeyse maksimum noktasına yaklaştı. Peki bu hızlı dijitalleşmenin sonuçları ne olacak?

Kısa sürede bazı iş kollarında ciddi değişimler olabilir. Özellikle bu süreçte online işlemlere insanların daha hızlı uyum sağlaması bir çok sektörü etkileyecek gibi duruyor. Dijitalleşen ortamda doğacak iş gücü ihtiyacı farklı bir iş alanı da yaratabilir.

Tabi daha farklı büyük değişimlerde geliyor. Sonuçlarını şimdiden kestirmek çok zor ancak son iki ayda dünya devi firmaların yaptığı patent başvuruları büyük değişikliklerin olacağını gösteriyor. İnsan vücuduna yerleştirilebilen hastalıkları önceden tespit eden akıllı çip, dolaşımda geçmiş bilgisi bulunan dijital para, hastalığı insan vücudunda tespit edip merkeze bildiren dijital entegre ve çok daha fazlası…

Bu panik ortamı devam ederse ve hastalığın yayılması hızlanırsa bir çok insanın kendine çip taktırma fikrine sıcak bakacağını düşünüyorum. Sonrası mı? Bekleyip göreceğiz.

Ülkemizde ve dünyada bu hastalığın bir an önce etkisini yitirmesini ve hastalığı kapanların en kısa zamanda sağlığına kavuşmasını temenni ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir