Kapat

Lenovo Tek Tuşla Format Atma

Anasayfa
Çözüm Lenovo Tek Tuşla Format Atma

LENOVO recovery nasıl yapılır? LENOVO Recovery tuşu ne işe yarar? Lenovo format atma tuşu ne işe yarar? Bu paylaşımımızda Lenovo format atma sorunu çözümünü paylaşıyoruz. LENOVO marka bilgisayarlarda tek tuşla Recovery ( format ) işlemi yapılabilmesi için öncelikle bilgisayarınızda orjinal windows olması yani satın alındığında üzerinde gelen işletim sisteminin kurulu olması gerekiyor. Bilgisayarın harddiski içerisinde format işlemi için gizli bir Recovery bölümü bulunmaktadır bu bölüm zarar gördüğünde yada dışarıdan format atıldığında daha sonra kullanılamaz.

Önemli Not: Recovery işlemine başlamadan önce dosyalarınızı yedeklemeniz gereklidir. Aksi taktirde işlem sonrasında hepsi silinecektir.

Format işlemine başlayabiliriz;

 • İlk olarak Recovery işlemine başlamak için bilgisayarınızı tamamen kapatınız.
 • Daha sonra Power tuşunun yanında bulunan ( Yeni modellerde bilgisayarın sol yan kısmında bulunuyor. Bir iğne yardımı ile bu tuşa basabilirsiz. ) Recovery tuşu ile bilgisayarınızı açınız.

recovery

 • Bilgisayar açılırken windows kurulum ekranı yüklenecek ( windows is loading files… )
 • Eğer Recovery moda daha önceden bir şifre koyduysanız burada şifre isteyecektir şifreyi girdikten sonra devam edecektir. Şifre koyulmadı ise otomatik olarak yükleme devam edecektir.
 • Kurulum ekranından sonra karşımıza gelen ekranda 3 seçenek bulunuyor Virüs tarama, Format atma, Sistem dosyası kurma buradan format atma ( OneKey Recovery) seçeneğini seçiyoruz.

recovery2

 • OneKey Recovery seçeneğini seçtikten sonra karşımıza çıkan ekranda iki seçenek bulunuyor; 1. İnitial backup( Fabrika çıkışında alınmış yedek ) 2.  User’s backup ( Kullanıcı tarafından alınmış yedek )  fabrika çıkışına yani ilk aldığınız hale getirmek için 1. seçeneği seçiyorsunuz yada kendi almış olduğunuz yedeğe geri yüklemek istiyorsanız 2. seçeneği seçiyorsunuz.
 • Geri yükleme tipini seçtikten yükleme başlat ekranı çıkıyor ve Start( Başlat ) diyoruz.
 • Bir sonraki ekranda kurulumun sistemdeki dosyaları sileceği bilgisi hatırlatılıyor bu kısımlarda yedeklerimizi aldıysak yada silinecek dosyalar önemli değilse Evet diyoruz ve kurulum başlamış oluyor.

Kurulum işlemi bittikten sonra;

1. Seçeneği seçtiyseniz kurulum işlemi bittikten sonra bilgisayarınız aldığımız ilk günkü haline dönmüş olacaktır. Yeniden başlatıldıktan sonra Dil seçimi, Kişisel bilgiler ve saat tarih ayarlarını isteyecektir ve burada gerekli girişleri yaptıktan sonra bilgisayarınız açılacaktır.

2. Seçeneği seçtiyseniz bilgisayarınız yedekleme yapmış olduğunuz tarihteki haline geri yüklenecektir.

“Lenovo Tek Tuşla Format Atma” üzerine 14 yorum

 1. duygu says:
 2. Emirhan says:
 3. utku says:
  • avatar Yunus Emre ASLAN says:
 4. avatar Yunus Emre ASLAN says:
 5. avatar Yunus Emre ASLAN says:
 6. Ümit says:
 7. Mehmet Aras says:
 8. sabri says:
  • avatar Yunus Emre ASLAN says:
 9. Muratt says:
  • avatar Yunus Emre ASLAN says:
 10. AYSU says:
  • avatar Yunus Emre ASLAN says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir