Kapat

Lenovo Tek Tuşla Format Atma

Anasayfa
Çözüm Lenovo Tek Tuşla Format Atma

LENOVO recovery nasıl yapılır? LENOVO Recovery tuşu ne işe yarar?  Lenovo marka bilgisayarlarda işletim sistemi sorunlarının daha kolay çözülmesi için Recovery tuşu kullanılmaktadır. Bu tuş sayesinde yeterince yazılım bilgimiz olmasa bile bilgisayarımızın işletim sistemini onarabilir yada yeniden yükleyebiliriz.

LENOVO marka bilgisayarlarda tek tuşla yeniden kurma işlemi yapılabilmesi için bilgisayarın içerisinde yüklü olarak gelen kurtarma yazılımının silinmemiş olması gerekmektedir. Bilgisayarınıza daha sonra bir USB bellek yada CD yardımı ile Windows kurduysanız bu dosya silinmiş yada zarar görmüş olabilir.

Bilgisayarın harddiski içerisinde Format işlemi için gizli bir Recovery bölümü bulunmaktadır. Bu bölüm zarar gördüğünde yada dışarıdan yazılım atıldığında daha sonra kullanılamaz.

Önemli Not: Recovery işlemine başlamadan önce dosyalarınızı yedeklemeniz gereklidir. Aksi taktirde işlem sonrasında verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Lenovo Notebook Format Atma;

 • Recovery işlemine başlamadan önce bilgisayarı kapatıyoruz.
 • Daha sonra Power tuşunun yanında bulunan (yeni modellerde bilgisayarın sol yan kısmında bulunuyor. Bir iğne yardımı ile bu tuşa basabilirsiniz) Recovery tuşu ile bilgisayarı açıyoruz.

recovery

 • Bilgisayar açılırken Windows kurulum ekranı yüklenecek ( windows is loading files… )
 • Eğer Recovery moda daha önceden bir şifre koyduysanız burada şifre isteyecektir şifreyi girdikten sonra devam edecektir. Şifre koyulmadı ise otomatik olarak yükleme devam edecektir.
 • Kurulum ekranından sonra karşımıza gelen ekranda 3 seçenek bulunuyor Virüs tarama, Format atma, Sistem dosyası kurma buradan Format atma ( OneKey Recovery) seçeneğini seçiyoruz.

recovery2

 • OneKey Recovery seçeneğini seçtikten sonra karşımıza çıkan ekranda iki seçenek bulunuyor; 1. İnitial backup( Fabrika çıkışında alınmış yedek ) 2.  User’s backup ( Kullanıcı tarafından alınmış yedek )  fabrika çıkışına yani ilk aldığınız hale getirmek için 1. seçeneği seçiyorsunuz yada kendi almış olduğunuz yedeğe geri yüklemek istiyorsanız 2. seçeneği seçiyorsunuz.
 • Geri yükleme tipini seçtikten yükleme başlat ekranı çıkıyor ve Start( Başlat ) diyoruz.
 • Bir sonraki ekranda kurulumun sistemdeki dosyaları sileceği bilgisi hatırlatılıyor bu kısımlarda yedeklerimizi aldıysak yada silinecek dosyalar önemli değilse Evet diyoruz ve kurulum başlamış oluyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Apple yakınlardaki wifi bağlantısı yarına kadar kesiliyor ne demek? Çözüm!

Kurulum işlemi bittikten sonra;

1. Seçeneği seçtiyseniz kurulum işlemi bittikten sonra bilgisayarınız aldığımız ilk günkü haline dönmüş olacaktır. Yeniden başlatıldıktan sonra Dil seçimi, Kişisel bilgiler ve saat tarih ayarlarını isteyecektir ve burada gerekli girişleri yaptıktan sonra bilgisayarınız açılacaktır.

2. Seçeneği seçtiyseniz bilgisayarınız yedekleme yapmış olduğunuz tarihteki haline geri yüklenecektir.

“Lenovo Tek Tuşla Format Atma” üzerine 17 yorum

 1. duygu says:
 2. Emirhan says:
 3. utku says:
  • avatar Yunus Emre ASLAN says:
  • Erol says:
   • avatar EMRE ASLAN says:
 4. avatar Yunus Emre ASLAN says:
 5. avatar Yunus Emre ASLAN says:
 6. Ümit says:
 7. Mehmet Aras says:
 8. sabri says:
  • avatar Yunus Emre ASLAN says:
 9. Muratt says:
  • avatar Yunus Emre ASLAN says:
 10. AYSU says:
  • avatar Yunus Emre ASLAN says:
 11. Erkant says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir