Kapat

Messenger’da Gönderilen Mesajlar Artık 10 Dakika İçinde Geri Alınabilecek

Anasayfa
HABER Messenger’da Gönderilen Mesajlar Artık 10 Dakika İçinde Geri Alınabilecek

Facebook Messenger, gönderilen bir mesajın 10 dakika içinde geri alınabilmesini mümkün kılan bir özelliği platforma getirdi.

Facebook tarafından aktarılan detaylarda özelliğin, “yanlışlıkla başka birine mesaj gönderen kullanıcılar, yazım yanlışı yapanlar veya basit bir şekilde mesajı geri almak isteyen” kullanıcılar için tasarlandığı belirtildi.

“Geri alma” özelliği ilk olarak 2018 Nisan ayında tanıtılmıştı. Kasım ayında gelen güncelleme ile beraber diğer detayların da elde edildiği özellik şu anda tüm kullanıcıların kullanımına açık hale geldi.

Bu özellik Facebook tarafından ilk olarak TechCrunch’ın, Mark Zuckerberg’in gönderdiği mesajların alıcıların gelen kutularından yok olduğunu açığa çıkarmasından sonra anons edilmişti. Facebook ise mesajların güvenlik sebebiyle silindiğini iddia etmişti.

Bu durumdan ötürü eleştirilerin hedefi haline gelen Facebook, şirket yöneticileri ve standart kullanıcılar arasında ayrım yapıldığı gerekçesiyle kullanıcıların güvenini sarsan bir konuma sürüklenmişti. Uzmanlar ise geri alma özelliğinin kanıtı yok edebileceği gerekçesiyle platformda taciz ve rahatsızlık olaylarının artabileceğinin altını çiziyor.

Ancak Facebook’un sahibi olduğu Instagram ve WhatsApp gibi uygulamalarda bulunan özelliğin Facebook’a gelmesi ise oldukça geç oldu. WhatsApp gönderilen bir mesajın bir saat içinde geri alınmasını sağlayan özelliği 2017 yılında platforma getirmişti. Instagram ise 2013 yılından beri kullanıcıların gönderilen mesajları kaldırmasına izin veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir