Kapat

Mi Band 2 & 3 Bluetooth Bağlantı Sorunu Çözümü

Anasayfa
Çözüm Mi Band 2 & 3 Bluetooth Bağlantı Sorunu Çözümü

Son dönemlerde oldukça popüler olan Mi Band 3 modeli ile alakalı bir çok soru alıyoruz. Daha önce Mi Band 2 bağlantı sorunu ile alakalı ziyaretçilerimiz den bir çok mail almıştık Mi band 3 modelinde de bluetooth bağlantısında sorunlar yaşanınca bu makaleyi yazma gereği duyduk. Bu makalemizde “Mi Band 2 bağlantı sorunu nasıl çözülür?”, Mi Band 3 Bağlantı sorunu nasıl çözülür?” ve “Mi Band eşleştirme sorunu nasıl çözülür?” sorularınıza yanıt arayacağız. Öncelikle Mi Band bağlantı kopması ve bağlantı sorunlarına bakmadan önce uyumlu telefon modellerini gözden geçirelim.

Mi Band’ı Hangi Cihazlarla Kullanılabilir?

Mi Band bluetooth 4.0 teknolojisine ve Android 4.3 veya daha üst sürüm kullanan aşağıdaki cihazlarla ve iOS 7.1 veya daha üstü kullanan cihazlarla uyumlu olarak çalışmaktadır. Eğer kullandığınız telefon modeli bu sınıflara girmiyor ise Mi Band eşleştirmesini yapamazsınız.

Mi Band uygulamasında eşleştirme sorunu yaşıyorsanız ilk olarak telefonunuzdaki Mi Band uygulamasının güncel olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Uygulama güncel olmadığında Mi Band bağlantı sorunları yaşanabiliyor. Üstelik bağlantı sorunu yaşayanların büyük bir kısmı bu yüzden eşleştirme yapamıyor.

Mi Band 2 & 3 Bluetooth Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Mi Band telefon bağlantısı için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir. Mi Band telefon eşleştirmesi sorunları ile karşılaşmamak için cihazınızı bileğinize taktıktan sonra eşleştirmeye başlayabilirsiniz.

→ Mi Band uygulamasını telefonunuza indirin

→ Uygulamaya giriş yapmak için Mi Band Hesabı açmanız gerekiyor

→ Mi Band hesabı açtıktan sonra uygulamaya giriş yapın

→ Giriş yaptığınızda Mi Band bağlantısı için bluetooth bağlantısını açmanız gerektiğini bildiren ekran ile karşılaşacaksınız

→ Bluetooth bağlantısını açtığınızda Mi Band listede belirecektir. Bağlantı kurduktan sonra sizden bir kaç kişisel bilgi isteyecektir. Gerekli bilgileri girdikten sonra Mi Band cihazına bağlantı kurmuş olacaksınız.

Eğer Mi Band cihazınızı daha önce farklı bir telefon ile eşleştirdiyseniz önce bu etkin eşleştirmeyi iptal etmeniz gerekiyor. Aksi halde Mi Band yeni eşleştirme ve bağlantı sorunu yaşarsınız.

Mi Band 2, 3, 4 modellerinde eşleştirme ve bağlantı sorununuz devam ediyor ise yaşadığınız sorunu detaylı olarak bize Soru Cevap platformundan yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir