Kapat

Microsoft Edge Chromium Tabanlı Olarak Yeniden Geliştirilecek

Anasayfa
HABER Microsoft Edge Chromium Tabanlı Olarak Yeniden Geliştirilecek

Internet Explorer’ın yayınlanmasının ardından geçen 23 yıl sonunda, Microsoft kendi tarayıcısını geliştirmekten vazgeçti. Son günlerde ortaya çıkan dedikoduların ardından Microsoft tartışmaya bir son verdi ve yaptığı açıklamada Chromium tabanlı yeni bir Microsoft Edge versiyonunu yayınlayacağını duyurdu.

Microsoft Edge şu anda Internet Explorer’ın ‘Trident’ motorunun fazlaca modifiye edilmiş bir versiyonu olan ‘EdgeHTML’ motorunu kullanıyor. Geçtiğimiz yıl Android için çıkarılan Edge, neredeyse tüm Android tarayıcılarında olduğu gibi Chromium üzerinde geliştirilmişti. Şimdi ise tarayıcının Windows versiyonu da Chromium tabanlı olacak.

Şirket yaptığı açıklamada amaçlarının Microsoft Edge’i internet standartlarına uygun hale getirmek ve diğer tarayıcıların seviyesine çıkarmak olduğunu belirtti. Aynı zamanda Edge’in açık kaynak olacağı ve yakın zamanda macOS için geleceği aktarıldı.

Microsoft bu platform değişikliğini Chromium projesine dahil diğer şirketlere bildirmeye son zamanlarda başladı. Şirket şu anda Edge için günlük güncellemeler yayınlamaya hazır değil. Beta güncellemeleri, Microsoft’un bu geçiş için Windows 10 üzerinde hazırlıkları tamamlaması üzerine gelecek yılın başında yayınlanacak. Microsoft Edge’in Chromium versiyonunun 2019 yılında çıkması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir