Kapat

Microsoft “Oyunların Netflix’i” Olmayı Amaçlıyor

Anasayfa
HABER Microsoft “Oyunların Netflix’i” Olmayı Amaçlıyor

Dünya’nın en büyük şirketlerinden biri olan Microsoft, oyun sektöründe kendisin konumlandırdığı agresif pozisyonla rekabeti üst seviyeye taşımayı planlıyor. Xbox’ın sahibi olan şirket, iki milyara yakın oyuncunun, tüm cihazlarından oyun oynamasını mümkün kılacak xCloud projesini önümüzdeki sonbahar döneminde yayınlamayı planlıyor.

Microsoft xCloud projesini Netflix’in diziler ve filmler için gerçekleştirdiği şekilde kullanıcıların TV, dizüstü bilgisayar, tablet ve hatta akıllı telefonlarından oyunlarına erişebileceği bir platform olarak tanıtıyor. Dünya genelinde iki milyarlık bir oyuncu kitlesinin bulunduğu ve bu kullanıcıların çoğunun akıllı telefon sahibi olduğu göz önüne alındığında xCloud projesinin farklı boyutlarda başarılı olabileceği tartışılanlar arasında.

Bu alanda Amazon, Verizon, Google ve Sony gibi devler yer aldığından dolayı rekabet şimdiden kızışmış durumda. Kasım ayında çıkış yapacak Google Stadia ve Sony PlayStation Now şu anda oyun yayın platformları arasında en dikkat çekenlerler olarak öne çıkıyor.

Amazon, Verizon ve Google’dan farklı olarak Microsoft, “Halo” gibi kendi yapımlarına sahip. Geçtiğimiz günlerde Los Angeles’ta gerçekleştirilen E3 video oyun konferansında, şirket hem konsolu hem de PC için “Gears 5”, “Batman: Arkham Knight”, “Cyberpunk 2077” ve “Star Wars Jedi: Fallen Order” dahil olmak üzere 60 yeni oyunu açığa çıkardı.

Microsoft’un faydalanabileceği diğer bir özellik ise, dünya genelinde bulunan veri merkezleri. TV veya film izlerken meydana gelen ufak gecikmeler çoğu kullanıcı için sorun yaratmasa da, aksiyon dolu bir oyunda en ufak gecikmelerin bile tolere edilemeyeceği herkes tarafından kabul ediliyor. Bu soruna karşı kullanıcının yakınında bulunan veri merkezlerini kullanmak bu kesintileri sınırlamaya yardımcı olacaktır.

Milyarlarca dolarlık bir sektöre dönüşen video oyunları; dizi, film ve müzik endüstrisi gibi bulut akışı modelini benimseyen formatlarda olduğu şekilde oyun şirketlerini yeni seviyelere taşıyabilir. XCloud bu sonbaharda piyasaya sürüldüğünde Microsoft’un tahmin ettiği kadar başarılı olursa, şirket gerçekten video oyunlarının Netflix’i olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Bir İnsan StarCraft II'de DeepMind'ın AlphaStar İsimli Yapay Zekasını Yenmeyi Başardı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir