Kapat

Mozilla Firefox Gizli Pencere Nedir? Nasıl Kullanılır?

Anasayfa
Çözüm Mozilla Firefox Gizli Pencere Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Chrome Gizli Pencere özelliğinin benzeri olan Firefox gizli pencere özelliği yaptığınız son aramalar, girdiğiniz siteler, izlediğiniz videolar kısacası tüm internet arama geçmişinizin kayıt altına alınmadığı bölümdür. Firefox Gizli Gezinti bölümü sayesinde internette sörf yaparken ikinci bir kişinin verilerinize erişmesini engellemiş olursunuz.

Firefox gizli gezinti özelliğinin detayında Cache’leri kaydetmemesi vardır. Normalde tarayıcılar daha sonra geri dönmemiz yada hızlı erişim sağlamamız için tüm internet tıklamalarını kayıt altına alırlar.  Firefox gizli gezinti penceresi bu kayıtları kayıt defterinde tutmuyor.

Özellikle ortak kullanılan bilgisayarlarda girilen sitelerin deşifre olmaması için bu özellikten yararlanabilirsiniz. Firefox gizli pencere açma işlemi nasıl yapılıyor?

Mozilla Firefox Gizli Pencere Nasıl Çalışıyor

– Firefox tarayıcısını açın

– Sağ üst köşeden üç çizgi simgesine tıklayın

– Açılan menüden “Yeni Gizli Pencere” seçeneğini seçin

– Kaşınıza yeni sekmede Firefox Gizli Gezinti sayfası açılacaktır. Bölümde yaptığınız hiçbir işlem kayıt altına alınmayacaktır. Rahatlıkla internette sörf yapabilirsiniz.

Firefox gizli pencere geçmişi verileri kaydediyor mu?

Firefox gizli sekmede yapılan işlemler kesinlikle kayıt altına alınmamaktadır. Firefox tarayıcısında gizli pencereyi açtığınızda artık çerez kayıtları ve ön bellekeleme yapılmamaktadır. Firefox gizli pencereyi kullandığınızda geçmiş verilerini göremezsiniz.

Firefox bu bölüme gizli gezinti adını geride hiçbir iz bırakmadığı için vermiştir.

Dikkat edilmesi gereken nokta Firefox gizli pencerede yaptığınız aramaları bir daha asla bulamaya bilirsiniz. Bu yüzden daha sonra ziyaret etmek istediğiniz siteleri yada satın almak istediğiniz ürünleri mutlaka bir yere not almalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Apple iPhone Garanti Süresi Sorgulama!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir