Kapat

NASA bir gezegenin yıldız tarafından yutuluşu ilk kez kaydetti!

Anasayfa
Video Galerisi NASA bir gezegenin yıldız tarafından yutuluşu ilk kez kaydetti!

NASA’nın Chandra X-Işını Teleskobu, ilk kez genç bir gezegenin yörüngesindeki yıldız tarafından yutulmasını kaydetmeyi başardı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA’dan yapılan açıklamada Chandra X-Işını Teleskobu’nun, Dünya’dan  450 ışık yılı ötedeki “RW Aur A” yıldızı çevresinde bir başka gezegen veya gök cisimiyle çapıştığı anlaşılan genç yıldızın enkazının yıldız içinde yok oluşunu kayda aldı.

RW Aur A, 1937’de keşfedilmesinden bu yana parlaklığındaki değişkenlik  nedeniyle gök bilimcilerin ilgisini çekiyordu. Araştırmacılar ilk yıldızın  parlaklığındaki  azalmanın sebebini somut olarak tespit emeyi başardı.

Araştırmaya önderlik eden Massachusetts Teknoloji Enstitüsüne (MIT)  bağlı Kavli Astrofizik ve Uzay Araştırması Enstitüsünden araştırmacı Hans Moritz Guenther, “Bilgisayar simülasyonları gezegenlerin genç yıldızların içine  düşebileceğini gösteriyordu ancak bu durumu daha önce hiç gözlemleme olanağı  bulamamıştık. Eğer X-ışını verilerini yorumlama tarzımızda bir hata yoksa ilk  defa bir genç yıldızın gezegen veya gezegenleri maffettiğini kayda geçirmiş  oluyoruz.” dedi.

Araştırmacılar en az biri büyük bir yıldız olan 2 gök cisminin  çarpışmasıyla oluşan kalın toz ve gaz bulutunun yıldızın parlaklığındaki azalmaya  sebep olduğunu düşünüyor.

“NASA bir gezegenin yıldız tarafından yutuluşu ilk kez kaydetti!” üzerine 2 yorum

  1. hüseyin says:
  2. fatih says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir