Kapat

NASA ve SpaceX 27 Mayıs’ta Gerçekleşecek İnsanlı Uçuşa Hazır

Anasayfa
HABER NASA ve SpaceX 27 Mayıs’ta Gerçekleşecek İnsanlı Uçuşa Hazır

İki gün süren yoğun incelemelerden sonra NASA, ticari partneri SpaceX’e gelecek hafta gerçekleşecek olan insanlı uçuş için onay verdi. İki kurum için de tamamlanması gereken prosedürler yer alsa da, yetkililer tarafından alınan karara göre uçuşun gerçekleşmesini engelleyecek büyük bir problem bulunmuyor.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine tarafından basın açıklamasında belirtildiği üzere, uçuş hakkında çok sayıda inceleme gerçekleştirildi ve bunun sonucunda uçuşa onay verildiği açıklandı.

SpaceX tarafından 27 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek olan uçuş ile NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley Uluslararası Uzay İstasyonu’na yolculuk edecek. NASA’nın Ticari Mürettebat Programı kapsamında özel şirketlerin uzaya astronot taşımasının önünün açılması ile birlikte, SpaceX bu kapsamda final testini gerçekleştirecek. SpaceX’in altı yıldır geliştirmekte olduğu “Crew Dragon” aracı bir hafta içinde insanlı olarak uzaya yolculuk yapacak.

İnceleme sırasında, yetkililer, uçuş sırasında sorun haline gelebilecek ve son birkaç yılda muazzam miktarda test gerektiren “Crew Dragon”un paraşütleri gibi birçok teknik konuyu ele aldı.

NASA, SpaceX’in uçuşu için onay vermiş olmasına rağmen şirketin roket fırlatılışından önce yapması gereken çok iş var. Astronotların bugün SpaceX tarafından özel olarak üretilen uzay kıyafetlerini denemesi ve uçuştan önce yapılması gereken tüm işlemler için prova yapması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Full HD Televizyon izleme mesafesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir