Kapat

Nasa’dan Elon Musk’ın Uzaya Tesla Göndermesine Tepki!

Anasayfa
Bilim Nasa’dan Elon Musk’ın Uzaya Tesla Göndermesine Tepki!

NASA'dan Elon Musk'ın Uzaya Tesla Göndermesine Tepki!

NASA'dan Elon Musk'ın Uzaya yolladığı Tesla Roadsterına Tepki geldi! Öncellikle Uzay araştırmalarının daha iyiye gideceği müjdesi ile insanları selamlayan NASA, Dünya'nın şimdiye dek yapılmış en güçlü roket testinde, uzaya yollanan Tesla Roadster ile ilgili açıklamalarda bulundu. Geçen ay yapılan çalışma ile bildiğimiz üzere insanevladının tarihinde ki Mars ile ilgili en büyük adımlardan biri atıldı. Elon Musk'ın şirketi SpaceX'in Falcon Heavy roketi Mars yolculuğu için geçen ay uzaya fırlatılmıştı. Beklenen şekilde bu çalışma çok merak uyandırmıştı. Facebook'da Youtube'da ve başka mecralarda rastladıkları canlı yayınlar aracılığı ile insanlar tarafından çok yüksek bir heyecanla karşılanıp, tahmin edersiniz ki nice Uzay meraklılarına ilham kaynağı olmuştu!

 
 
Elon Musk'ın Mars'ta ki koloniciliğin kıvılcımını ateşleyecek hamlesine NASA'dan ilk tepki geçte olsa geldi. NASA, (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) Amerika Birleşik Devletleri'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum.Uzay programı çalışmalarının yanı sıra uzun vadeli sivil ve askeri roket çalışmaları da NASA'nın çalışma alanlarının arasındadır. Her ne kadar NASA ile ilgili çoğunluğun zihninde  tek düzeyde ilerleyen, tek çatı altında birleşen bir kurum canlansa da, NASA'nın işleyişi tam olarak böyle değil. Örneğin bir türlü bitmek bilmeyen NASA'da çok tartışma yaratan Dünya dışı "akıllı" yaşam konusunda: "NASA dünya dışı akıllı organik yaşamın kesin delilini buldu, astronatlar bunun şahidi ve ellerinde kanıtlar var." ile "NASA dünya dışında akıllı yaşamı kesinlikle reddediyor." objektif olması gereken bir kurumdan uzak subjektif ve gerçekten uzak yargılar.
 
 
-Konumuza dönmeden önce NASA'nın güncel olarak ilgilendiği alanlar hakkında son bir bilgilendirme yapalım:
 
   * Güneş Sistemi'ndeki insan aktivitesini sürdürmek ve arttırmak
   * Dünya ve evren hakkında bilimsel bilgiyi arttırmak
   * Yenilikçi uzay teknolojileri geliştirmek
   * Havacılık araştırmalarında gelişmeyi sağlamak
   * Olanaklar ve katılım sağlamak için NASA'yı halk, eğitimciler ve öğrencilerle paylaşmak
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Elektronik sigara neden patlar? Alınması gereken önlemler nelerdir?
 
NASA'dan gelen tepki ise gezegen koruma görevlisi olarak çalışan astrobiyolog Lisa Pratt'den geldi! Gerekçe olarak ise aracın Uzaya atılan bir çöp olduğunu ve Uzay kirliliğini artırdığını öne süren astrobiyolog Lisa bu söylemine ek olarak:  “Yörüngede başka bir kırmızı Roadster olmaması için nasıl birlikte çalışılacağını öğrenmeliyiz” ile düşüncesini net bir şekilde ortaya koydu. NASA’nın daha geçen sene açtığı bir bölüm olarak gezegen koruma görevlisi olmak; hem dünyaya uzaydan mikropların gelmemesi için hem de dünyadan diğer gezegenlere mikrop bulaşmaması için çaba harcayacak. Spacex'den bir cevap gelir mi bilemiyoruz, ancak ortada ki sorunun insanlığın geleceği için önem teşkil ettiği yadsınamaz bir gerçek.
 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir