Kapat

NASA’nın Mars 2020 Keşif Aracı, Jezero Kraterine İniş Yapacak

Anasayfa
Bilim NASA’nın Mars 2020 Keşif Aracı, Jezero Kraterine İniş Yapacak

NASA, Mars 2020 keşif aracının iniş yapacağı yeri Jezero Krateri olarak açıkladı.

Mars 2020, bilimsel verileri almak, olası geçmiş yaşam belirtilerini bulabilmek ve gelecekteki bir insan ziyareti için gezegeni daha iyi anlamak adına Kızıl Gezegeni ziyaret etmeye hazırlanıyor. NASA beş yıllık bir hazırlık sürecinin ardından iniş yeri için krateri ve potansiyel eski nehir deltasını tercih etti.

NASA’nın Mars 2020 projesinde çalışan bir bilim adamı olan Ken Farley, bir basın toplantısında, “bir deltanın biyolojik izleri koruma konusunda harika” olacağını belirtti. Mars’ta önceden bir yaşamın olması durumunda kalıntıların nehir boyunca taşınmış olabileceği ve delta üzerinde toplanabileceği belirtiliyor.

Yaklaşık 3.5-3.9 milyar yıl önce üzerinde su bulunduğu tahmin edilen nehirin 500 metre derinliğinde ve 45 km çapında olduğu açıklandı.

Deltanın olası geçmiş bir yaşam belirtisi aramanın dışında, nehirde birikmiş olan eski taşlar sayesinde Mars’ın yapısının da anlaşılmasına katkı sağlayacağı belirtiliyor. Aynı zamanda bölgede antik bir volkanik aktivitenin gerçekleştiği de aktarılanlar arasında.

Önceki keşiflerde görevli Spirit, Opportunity ve Curiosity araçlarının izinden gidecek olan Mars 2020, bir zamanlar Mars’ın yaşama elverişli olup olmadığı tartışmasını aydınlatacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Elon Musk'ın Tesla Aracı Yörüngede Dönmeye Devam Ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir