Kapat

Netflix RTÜK’e Lisans Başvurusunda Bulundu

Anasayfa
HABER Netflix RTÜK’e Lisans Başvurusunda Bulundu

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin tarafından yapılan açıklamada internet üzerinden yapılan yayınlar için 600’ün üzerinde lisans başvurusu alındığı belirtildi. Netflix’in Türkiye’den çekileceği iddialarının gündeme gelmesinin ardından Netflix lisans başvurunda bulunarak bu tartışmalara noktayı koydu. Bunun yanında Puhu TV, Blu TV, Turkcell, Vodafone, Digiturk ve Tivibu da RTÜK’e lisans başvurusunda bulundu.

Tartışmalar devam ederken Netflix Twitter hesabından Netflix’in Türkiye’den çekileceği iddiaları üzerine “Benim sizi bırakmaya hiç niyetim yok… Söylentilere kulak asıp kendinizi lütfen üzmeyin!” şeklinde bir mesaj paylaşıldı.

Türkiye’de internet üzerinden yayın yapan platformlar için lisans zorunluluğu bu hafta yürürlüğe girmişti. Şirket artık lisans sahibi olmadan internet üzerinden yayın hizmeti veremeyecekler. Buna göre internet üzerinden radyo hizmeti için 10 bin TL, internet üzerinden televizyon yayını için 100 bin TL ve isteğe bağlı yayın hizmeti için de 100 bin TL ücret talep edilecek.

Yönetmelik gereğince yıllık gelirlerinin %0.5’ini her yıl RTÜK’e vermek zorunda olan yayıncılar, RTÜK tarafından belirlenen bazı kurallara uymak zorunda kalacak. Buna göre RTÜK tarafından uygun olmayan bir şekilde nitelendirilen bir içerik platformdan kaldırılabilecek.

Büyük bir içerik çeşitliliğine sahip olan Netflix’in bu durumdan nasıl etkileneceği ise henüz net değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  En iyi Torrent siteleri 2018 | Güncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir