Kapat

NFC Tag Nedir?

Anasayfa
Bilim NFC Tag Nedir?

NFC Tag Nedir?

Akıllı telefonlarda sıkça karşılaşabileceğimiz bir özellik haline gelen NFC teknolojisi ile telefonlar arasında bağlantı kurmak ve bilgi transfer etmek kolaylaştı. Bu teknolojiyi kullanan NFC Tag (etiketi) isimli ufak aygıtlar da bilgiyi depolamak ve aktarmak için kullanılan seçenekler arasında yer alyor. Küçük bir mikroçipe sahip olan bu etiket veya bileklikler mobil cihazlar tarafından okunarak depoladıkları bilgi telefonlarda görüntülenebiliyor.

NFC Tag sahip olduğu teknoloji sayesinde mobil cihazlara veri yollayabilir, telefon ayarlarının değiştirilmesini sağlayabilir veya bir websitesini açarak kullanıcının veri ile etkileşmesini sağlayabilir.

NFC Tag Nasıl Çalışır?

Pasif birer aygıt olan NFC etiketleri bir cihazın etki alanlarına girmesi ile aktif hale gelmektedir. Herhangi bir güç kaynağı bulunmayan NFC etiketleri basit bir şekilde akıllı telefon gibi aktif cihazlara bilgi aktarımında kullanılmaktadır.

Bu NFC etiketlerine akım sağlayabilmek için elektromanyetik indüksiyon kullanılır. Bu prensibi çok teknik olmayan bir dille şu şekilde açıklayabiliriz: Tel bobinleri elektromanyetik dalgalar üretmekte ve dalgalar diğer tel bobinleri tarafından yakalanarak elektrik akımına dönüştürülmektedir. Bu elektromanyetik dalgaların üretimi akıllı telefonlarımız tarafından gerçekleştirilir. Pasif cihaz akıllı telefonun menziline girdiği zaman NFC etiketlerinde akım oluşur ve aygıtın çalışması için yeterli güç böylece üretilir.

Bu aygıtları ileride reklam panolarında, kartvizitlerde ve sticker olarak mağazalarda görebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  En Popüler Instagram Araba Etiketleri #Hashtag 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir