Kapat

Norveç Huawei’nin 5G Ağı Oluşturmasına İzin Vermeyebilir

Anasayfa
HABER Norveç Huawei’nin 5G Ağı Oluşturmasına İzin Vermeyebilir

Norveç Adalet Bakanı Çarşamba günü yaptığı açıklamada diğer batı ülkelerinde olduğu gibi ülkenin 5G altyapısının oluşturulması konusunda Çin firması Huawei’yi dışarıda bırakabilir.

Norveç hükümeti şu anda telekomünikasyon endüstrisindeki yükselme öncesinde potansiyel problemleri azaltmaya yönelik tedbirler almayı planlıyor.

Avrupa ve Asya’da sekiz ülkede 173 milyon aboneye sahip olan devlet kontrolündeki operatör Telenor, 2009’da Huawei’in küresel genişlemesinin önünü açmaya yardımcı olan ilk büyük sözleşmeyi imzalamıştı.

Telenor ve rakip operatör Telia 4G ağları için şu anda Norveç’te Huawei donanımlarını kullanıyor. Ayrıca deneysel olarak gerçekleştirilen 5G ağlarında da Huawei cihazları test ediliyor.

Adalet Bakanı Tor Mikkel Wara, bir iş konferansında Reuters’a verdiği demeçte, “ABD ve İngiltere ile Çinli şirketin casusluk faaliyetleri hakkında aynı endişeleri paylaşıyoruz” dedi.

Norveç bu konuda İngiltere’nin ve ABD’nin aldığı kararları uygulayabilir. Huawei ise buna karşılık ekipmanlarının güvenli olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump Ağustos ayında, ABD hükümetinin ve ABD’li şirketlerin Huawei ekipmanlarını kullanmasını yasaklayan bir yasa tasarısına onay vermişti.

Casusluk yaptığı endişeleriyle Huawei’ye karşı küresel olarak baskı uygulanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Motorola P30 ( One Power ) özellikleri ve görüntüsü sızdırıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir