Kapat

NVIDIA Yapay Zeka ile Sanal Dünyalar Yaratıyor

Anasayfa
HABER NVIDIA Yapay Zeka ile Sanal Dünyalar Yaratıyor

İlk GPU’yu 25 yıl önce inşa ederek bilgisayar grafik endüstrisine yön veren NVIDIA, şimdilerde yapay zeka ile gündeme geliyor. NVIDIA araştırmacıları tarafından geliştirilen derin öğrenme temelli modeller, grafik endüstrisini yapay zeka alanına yönlendiriyor.

NVIDIA tarafından geliştirilen son yapay zeka modeli, geliştiricilerin ve sanatçıların gerçek dünyadaki videoları kullanarak otomotiv, oyun veya sanal gerçeklik için etkileşimli 3D sanal dünyalar oluşturmasına olanak tanıyacak. Bu sayede sanal dünyalar oluşturmak için gereken maliyet ve harcanan zaman da büyük ölçüde azalacak.

Çalışma NVIDIA’da Uygulamalı Derin Öğrenme Başkan Yardımcısı Bryan Catanzaro liderliğindeki bir NVIDIA araştırma ekibi tarafından geliştirildi.

Catanzaro, “oyun geliştirme veya diğer sebeplerle sanal dünyalar oluşturma işleminin oldukça pahalı olduğunu ve bunun da geliştiriciler için büyük bir engel teşkil ettiğini” belirtti. Bu yöntem ile birlikte, gerçek dünyadaki dünyalardan öğrenen yapay zeka sayesinde sanatçılar ve geliştiriciler çok daha ucuza bu işlemi gerçekleştirebilecek.

Yapay zeka ağı, bir sahneyi yüksek seviyede tanımlayarak çalışır. Örnek olarak, bölüm ve kenar haritaları oluşturulur ve daha sonra görüntünün içerdiği objeleri tanımlamak ve objelerin nerede olduğunu anlamak için tanımlamalar yapılır. Ağ gerçek hayattaki videolardan öğrendiği bilgiler ile detayları oluşturur.

Alınan çıktı tamamen sentetik olduğundan dolayı obje ekleme, kaldırma veya değiştirme işlemleri sahne üzerinde kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Bunun örneğini içeren videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir