Kapat

Online Alışveriş Ne Zaman Başladı?

Anasayfa
HABER Online Alışveriş Ne Zaman Başladı?

İnternet 1992 yılında yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte internet kullanıcı sayısı da hızla bir şekilde artış gösterince; bu durum interneti takip edip bu büyümenin farkında olan kişiler tarafından internet üzerinden para kazanma araştırmaları da başlamış oldu.

İlk alışveriş sitesi olan amazon.com 1994 yılında Amerika’nın Seattle şehrinde Jeffrey Preston tarafından kurulan amazon.com aslında ilk olarak Jeffrey Preston tarafından başka ismi ile kurulmuştur ve daha sonra 1995 yılında ise Amazon.com olarak çevrimiçi hale gelmiştir. 1994 yılında Amerika’nın Seattle şehrinde Jeffrey Preston tarafından kurulan amazon.com ilk olarak İnternet üzerinden yaptığı alışverişe kitap satışıyla başlamıştır. Amazon.com şu anda dünyanın en büyük online alışveriş sitesi haline gelmiştir.

Dünyanın ilk alışveriş sitesi olan Amazon.com kurucusu Jeffrey Preston şu anda dünyanın en zengin insanı olarak bilinir. 1994 yılında kurmuş olduğu alışveriş sitesi ile hem kendi hayatlarında hem de dünya üzerinde alışverişin şeklini değiştirmiş internet üzerinden de para kazanmanın yolunu göstermiştir.

Amazon Başarıları

Jeffrey Preston tarafından başka bir isimle kurulan daha sonra adını Amazon olarak değiştirilen dünyanın ilk alışveriş sitesi olan amazon.com sadece kitap satarak çıktığı yolda zaman içerisinde dünyanın en büyük alışveriş sitesi haline gelmiştir. Amazon.com adı ile kurulan şirket, isminden aldığı ilham ile birlikte adının geldiği amazon nehri kadar büyük bir şirket haline gelmiştir. Hem de internet tarihinde adını ilk online alışveriş sitesi olarak yazdırmıştır.

İnternet üzerinden yaptığı satış konusunda senelerdir özellikle Amerika’da adından çok kez söz ettiren Amazon.com artık Türkiye’de de hizmet vermeye başlamıştır. Artık Türkiye’de hizmet vermeye başlayacak olan Amazon’un detayları merak edilmektedir.

Amazon Faaliyetleri Hakkında

Amazon.com, işe önce kitap satarak başlamış ve bugün Amazon.com adresinde elektronik, bilgisayar, tablet, akıllı telefon, mutfak aletleri, kitap, oyuncak, yapı market, ev, mutfak, oyun konsolları, DVD, bilgisayar yazılımı, mobilya, bilgisayar oyunu, elektronik eşya, aksesuar gibi birçok farkı türden ürünleri uygun fiyatlarda satılmaktadır. Şirket kendi tüketici elektronik Kindle e-kitap okuyucular, Fire tv ve Fire tablet gibi ürünleri de kendisi üretmektedir. Şirket dünyanın en büyük bulut altyapı hizmetleri sağlayıcısı olarak da çalışmaktadır. Bir de AmazonBasics adı ile USB kablosu gibi ürünler de satmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Amazon, Apple ve Google Akıllı Ev Cihazları İçin Birleşiyor

Şirketin son yıllarda yaptığı en büyük hamlesi, elektronik kitap okuyucusu olan Kindle’ı üretmek olmuştur. Şu anda Kindle 3 ismi ile satılmakta olan cihaz, şirketin en çok satılan ürünü haline gelmiştir. Ayrıca, şirket Amazon.com’da Kindle üzerinden okunabilecek geniş bir elektronik kitap arşivine sahiptir. Kindle ürünleri ve elektronik kitapların satışı henüz Türkiye’de yapılmamaktadır.

Amazon Logosu:

Dünyanın ilk e-ticaret yani alışveriş sitesi olan Amazon.com’un logosunda bulunan sarı ok sadece bir gülen yüzü ifade etmemektedir. Aynı zamanda amazon.com adresinde A’dan Z’ ye ihtiyacınız olan her şeyin bulunabileceğini anlatan gizli bir semboldür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir