Kapat

Online Görüşmelere Yerli Alternatif Zoom benzeri: UZEP

Anasayfa
HABER Online Görüşmelere Yerli Alternatif Zoom benzeri: UZEP

Pandemi sebebiyle gittikçe kullanımı artan Zoom, Google Meet gibi programlara bir üniversitemizden yerli bir rakip geldi. İşte UZEP;

Sakarya Üniversitesi tarafından Zoom gibi video konferans uygulamalarına ciddi bir rakip olması adına geliştirilen UZEP programı aktif olarak kullanılmakta. Pandemi koşullarında eğitimin uzaktan ilerlemesi ile bu projeyi hayata geçiren Sakarya Üniversitesi uygulamanın adına Uzaktan Eğitim Platformu(UZEP) ismini verdi. TÜBİTAK tarafından desteklenen UZEP programı aktif olarak 15 üniversite tarafından kullanılıyor. İçerik olarak Zoom ve Teams’e oldukça benzeyen UZEP yerli olmasından dolayı üniversiteler tarafından destekleniyor ve kullanılıyor.

Uygulamanın geliştirici ekibinin başında bulunan Sakarya Üniversitesi Yazılım Müherndisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özmen, “Pandemi başladı. Üniversitelerde yüz yüze eğitim bir anda bitti. Öğrencileri evine gönderdik. Derslerin devam etmesi lazım. Bir bakıldı ki bizim bu işlere yetecek bilgisayarımız yok. Böyle karmaşık bir sistemi yönetecek uzaktan eğitim merkezleri yok. Bu işi yapacak nitelikli eleman da yok. Bunlar olmadığı için çok sayıda üniversite eğitimi durdurdu. Çok biçare kalındı. Biz bunu gördük ve hemen bir sistem geliştirdik. Bu çok hızlı şekilde kullanıma alınacak bir sistem. Üniversitemizde 2 bin tane ders var. Bakıyoruz 200 tane eş zamanlı ders yürüyor. Aynı anda 6-7 bin kişi ders alıyor. Bunun sağlanması şu an çok önemli ve biz bunu 2 ay gibi kısa bir sürede yaptık.”

Tüm bunların haricinde Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, yurt dışı kaynaklı sunucu kullanan uygulamaları tavsiye etmiyor ve kullanılmasını istemiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  AirPods Pro 30 Ekim'de Satışa Sunuluyor! Türkiye Fiyatı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir