Kapat

Poliçelerde Zeyilname nedir? Nasıl yapılır?

Anasayfa
HABER Poliçelerde Zeyilname nedir? Nasıl yapılır?

Günümüzde yapılan sigorta poliçelerinin üzerinde daha sonradan düzenlemeler yapılabiliyor. Sigorta poliçeleri üzerinde yapılan tüm bu işlemlerin adına Zeyilname denmektedir. Poliçe üzerinde  değişiklik, ilave, iptal gibi işlemlerde sigortacı tarafından sistem üzerinde zeyilname hazırlanıyor. Bu zeyilnameler primli yada primsiz ( ücretli yada ücretsiz ) olarak düzenlenebiliyor.

Özellikle plaka değişiklikleri sonrasında ilk olarak zeyilname yapılması gerekmektedir. Eğer plaka değişikliği gibi bir zeyilname yaptırıyorsanız, bu işlem primli işlem olarak değerlendirilir yani poliçe üzerindeki ücretten hariç tekrar ücret talep edilmektedir. Genellikle şehirler arası plaka değişikliklerindeki zeyilnameler üzerinde ücret farkı çıkmaktadır. Bunun nedeni  iller arasındaki araç çokluğu ve kaza yapma durumunun fazla olmasındandır. Araç değişikliklerinde de aynı durum geçerlidir.

Yanlış bilgilerle kesilmiş bir poliçeyi düzeltmek adına yapılan zeyilname işlemlerinde farklı tarife değişiklikleri de primli zeyilname işlemine girmektedir.

Primsiz Zeyilnameler de ise durum tam tersidir. Poliçe üzerinde talep edilen ücretten başka ücret talep edilmemektedir. Örneğin poliçedeki adres değişikliği veya Daimi mürte-in değişikliği (daimi mürte-in:Bankadan alınan kredi karşılığı poliçede banka ve şube adının yazması) gibi işlemler primsiz işlemlerdir bu işlemlerden ücret talep edilmez.

Zeyilname ile ilgili bilinmesi gereken en önemli konu primli işlem mi yoksa primsiz işlem mi olduğudur. Zeyilnameler satış sonrası trafik, kasko, konut, dask gibi poliçelerinin iptal edilmesinde de kullanılmaktadır.

Zeyilname hakkındaki sorularınızı ve aklınıza takılanları bize Soru Cevap platformunda Sigorta başlığına yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir