Kapat

Rekabet Kurumu, Google’a Soruşturma Açtı!

Anasayfa
HABER Rekabet Kurumu, Google’a Soruşturma Açtı!

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Youtube, Facebook ve Google gibi şirketlerde yapılan reklam yayınlarına vergi getirildiği açıklanmıştır. Aradan çok kısa bir süre geçtikten sonra dün Rekabet Kurumu tarafından Google’a soruşturma açıldığı duyuruldu.

Rekabet Kurumunun resmi internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Google’ın genel arama hizmetlerine yönelik yaptığı algoritma güncellemeleri ve Adwords reklamları ile hakim durumunu kötüye kullanarak teşebbüslerin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

 

Google Bünyesinde Haklarında Soruşturma Açılan Şirketler

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamada, aşağıdaki ifadelere yer verildi:

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 13.12.2018 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak; Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited, Alphabet Inc. hakkında soruşturma açılmasına, 18-47/732-M sayı ile karar verdi.”

 

İnternet reklamcılığından gelir elde eden yada tanıtımlarını internet üzerinden yapan şirketlerin bu gelişmelerden ne kadar etkileneceği merak konusu haline geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir