Kapat

Samsung Mobil Sektöründe Çinli Rakiplerine Karşı Kaybediyor

Anasayfa
HABER Samsung Mobil Sektöründe Çinli Rakiplerine Karşı Kaybediyor

Samsung satışlarında bu yıl gözlemlenen düşüşün ardındaki sebepler ortaya çıkmaya başlıyor. Geçen yıl başlayan düşüş Samsung için 2018 yılı boyunca da devam etti. Açıklanan raporlara göre son çeyrekte Samsung'ta %13'lük bir düşüş meydana geldi. Samsung Galaxy Note 9 ve Galaxy S9 cihazlarının üst segmentte başarılı olamaması üzerine Samsung orta ve alt segmentte de kayıp vermeye devam ediyor. 

Kayıpların ardındaki temel sebep Huawei'nin büyük bir artışla sektörde kendine yer edinmesi görünüyor. Bu yıl %32'lik bir büyüme gerçekleştiren Huawei, Apple'ın ardından en çok satan akıllı telefon markası haline geldi. 

Samsung'un rakiplerinden biri olan Xiaomi de, Samsung'ta meydana gelen düşüşe rağmen yükselenler arasında. Son çeyreğe göre %20 büyüme gösteren Xiaomi de akıllı telefon sektöründe Apple'ın ardında dördüncü sırada yer alıyor. Strategy Analytics şirketinden Neil Mawston: "Samsung, Çin ve Hindistan marketlerinde rekabeti Xiaomi ve Huawei'ye karşı kaybediyor. Çok geç olmadan bu problemi çözmeleri gerekiyor" açıklamalarında bulundu. 

Son zamanlarda orta ve düşük segment telefonlarda düşüş meydana geldiğini kabul eden Samsung'un yakın zamanda problemleri çözeceği tahmin ediliyor. Aktarılanlara göre Samsung gelecek yılda üç adet Galaxy S10 modeli ve katlanabilir telefon piyasaya sürecek. Bundan dolayı 2019 yılının akıllı telefon sektörü için rekabet dolu olacağı öngörülüyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir