Kapat

Seyahat İzin Belgesi Nedir? Nasıl Başvurulur?

Anasayfa
Çözüm Seyahat İzin Belgesi Nedir? Nasıl Başvurulur?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında şehirler arası otobüs yolculuğuna da düzenleme getirildi. İçişleri Bakanlığı tarafından tüm illere gönderilen genelgeye göre, koronavirüs salgınının yayılımını engellemek ve toplum sağlığı ve kamu düzenini korumak için şehirler arası yolcu taşımacılığına ilişkin ek tedbirler alınmıştır.

Buna göre, tüm vatandaşların bulundukları şehirlerde kalması esastır. “Ancak tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirler arası yolculuk yapması Valilik izni ile gerçekleştirilebilecektir.”

Seyahat İzin Belgesi Nedir?

İller arası seyahat etmek zorunda olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak seyahat izin belgesi almak zorundadır.

Seyahat izin belgesi için başvuran vatandaşların talebi uygun görüldüğü durumda, seyahat güzergâhı ve süresini de içerecek “şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi” düzenlenecektir.

Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır?

Seyahat izin belgesi kaymakamlıklardan alınabilmektedir. Seyahat izin belgesi olmayan yolculara otogarlarda bilet kesilmemektedir.

Ayrıca genelge kapsamında, otobüs firmalarının şehir içi servis hizmetleri de yasaklanacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Apple ve Google, iOS ve Android İçin Koronavirüs Takip Sistemi Geliştiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir