Kapat

Sigorta nedir? Yararları nelerdir?

Anasayfa
Sigorta Sigorta nedir? Yararları nelerdir?

 Sigorta, sigorta şirketinin, sigortalının ödediği bir prim karşılığı, çeşitli rizikolara(ev,araba,konut sağlık vs.) karşı hasarını güvenceye aldığı bir sözleşmedir. 

Sigorta, temel kavram olarak sağlıktan seyahate, evden otomobile hayatta oluşabilecek risklere karşı zararları gidermeye yönelik mali bir havuzun oluşturulması sistemidir; benzer risk gruplarında yer alan bireylerin maddi olarak dayanışmasıdır. Sigorta sistemine dahil olan sigortalılar, tek seferde ya da yıl boyunca belirli oranda prim ödemesi yaparlar. Ortak havuzda biriken bu primler, zarara uğrayan sigortalıların zararlarının telafi edilmesi için kullanılır. Dolaysıyla bir sigorta şirketi ne kadar büyükse ya da daha doğru bir tabirle katılımcısı ne kadar fazla ise, mevduatı ve oluşan hasarları karşılama gücü de o denli fazladır. İnsanların tüm varlık ve girişimleri risk adı verilen belirsizliklerin tehdidi altındadır. Sigorta, risklerin gerçekleşmesi halinde doğan zararı karşılar, böylece geleceğin maddi açıdan belirli hale gelmesini sağlar. Sigorta kişi ve kurumlara güven sağlar, böylece geleceğin planlanmasını mümkün kılar, girişimciliği teşvik eder.

Türkiye Sigorta Birliği’nin verdiği bilgiye göre: ‘Dünyada sigortacılığa benzer ilk uygulamalara günümüzden yaklaşık 4000 yıl önce Babiller’ de rastlanmakta. Zamanın ticaret merkezi durumundaki Babil’ de, kervan tüccarlarına borç veren sermayedarlar, kervanların soyulması veya fidye ödeme durumuyla karşılaşmaları halinde tüccarların borçlarını silmekte, buna karşılık borcu tüccarlardan geri aldıkları zaman, taşıdıkları riskin karşılığı olarak ana borç miktarı üzerinden bir miktar para almaktaydılar. Bu olay daha sonra Kral Hammurabi tarafından yasallaştırıldı. Hammurabi Kanunlarının en büyük özelliği haydutların saldırısına uğrayan kervanların zararlarının bütün diğer kervanlar arasında paylaşılmasını öngörmeseydi. Bu, tehlike paylaşmasının kara taşımacılığındaki ilk örneği.’ Dünyada sigorta sisteminin tarihin hakkında daha detaylı bilgi edinmek için yazının tamamını okuyabilirsiniz. Ülkemizde sigorta kavramanın gelişmesiyse, yine aynı kaynağa göre: ‘1872 yılında İngiliz sigorta şirketleri, açtıkları temsilciliklerle Türkiye’ de ilk sigortacılık faaliyetlerini başlattılar. İngilizler’ den sonra Fransızlar da Türkiye’ ye ilgi gösterdiler ve 1878 yılında ilk Fransız şirketi faaliyetlerine başladı. Bundan sonra Alman, İtalyan, İsviçre gibi yabancı ülkelerin sigorta şirketlerinin çalışmaları ile sigortacılık genişlemeye başladı.’ 

Sigorta, maddi bir güvencedir. Size, sevdiklerinize, aracınıza, evinize vs. hayattaki en değerlilerinize gelebilecek riskleri maddi olarak teminat altına alır. Böylece sigorta yaptırdığınızda manevi anlamda da kendinizi güvende hissedersiniz.

Her sigortanın kapsadığı riskler farklıdır. Sigorta türleri genel itibariyle 2’ye ayrılır. Bunlardan biri hayat sigortaları diğeri de hayat dışı sigortalardır. 

Hayat Sigortaları Nelerdir?

Hayat sigortaları belli bir birikim gerektirir ve bu birikimlerle kişilerin yaşam kalitesini artırmak amaçlanır. Bu kategoride yer alan sigortalar şu şekildedir: Özel sağlık sigortası, ölüm hali sigortası, grup hayat sigortası, maluliyet sigortası, ferdi kaza sigortası ve özel durum sigortasıdır.

Hayat Dışı Sigortalar Nelerdir?

Hayat dışı sigortalar maddi hasarları tazminat altına alır. Bu sigortalar; Araç sigortası (kasko, trafik sigortası) yangın sigortası, kaza sigortaları, nakliye sigortaları, tarımsal sigortalar ve makine sigortalarıdır.

Sigorta nedir ? Sigortanın yararları nelerdir? trafik sigortası sorgulama.Kasko sigortası sorgulama.Yabancı sağlık sigortası yaptırmak istiyorum.Sigorta primleri kaç para.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir