Kapat

Şirket Adı Sorgulama Nereden Yapılır?

Anasayfa
Çözüm Şirket Adı Sorgulama Nereden Yapılır?

Yeni bir şirket açarken en önemli konulardan bir tanesi firma unvanı oluyor. Şirket adının daha önce alınıp alınmadığını sorgulamak ve aynı firma adına sahip daha önce bir şirket açıldı ise yeniden arayışa girmek gerekebiliyor. Çünkü istenilen ticaret unvanı daha önce tescil edilmiş ise, aynı unvan alınamıyor yada ticaret unvanı ayırt edici ek yapılmadan tescil edilemiyor. Peki bir şirket adının alınıp alınmadığını nasıl öğrenebiliriz. Şirket adı daha önce alındı ise hangi şekilde tekrar tescil edilebiliyor?

Örnek-1: “A İnşaat Otomotiv Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi” ticaret unvanı daha önce tescil edilmiş ise, “A İnşaat Tekstil Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi” ticaret unvanı ayırt edici ek yapılmadan tescil edilemez.

Örnek-2: “B İnşaat Otomotiv Sanayi Anonim Şirketi” ticaret unvanı daha önce tescil edilmiş ise, “B Turizm İnşaat Sanayi Anonim Şirketi” ticaret unvanı ayırt edici ek yapılmadan tescil edilebilir.

Örnek-3: “C Turizm Limited Şirketi” ticaret unvanı daha önce tescil edilmiş ise, “C Turizm Anonim Şirketi” ticaret unvanı ayırt edici ek yapılmadan tescil edilemez.

Bu noktada şirket adını belirlemeden önce mutlaka sıkı bir araştırma yapmak gerekmektedir. Benimsediğiniz bir şirket adının farklı uzantılar ile sıkça kullanılması da şirketiniz açısından çok ayırt edici olmayacaktır.

Şirket adının daha önce kullanılıp kullanılmadığını Ticaret Sicili Gazetesinden sorgulayabilirsiniz. Belirtilen adreste unvan belirleyici kelimesini yazdığınızda bu kelimeye ait alınan tüm firma isim tescilleri çıkmaktadır. Bu sayede firma ismi belirlerken size çok faydası olacaktır. Benzersiz olmak hızlı erişim ve akılda kalıcılık açısından da önemlidir.

Buna ek olarak şirket bilgilerinin detaylı olarak sorgulandığı ito.org.tr adresinide tavsiye ederiz. ITO aracılığı ile, şirket adı sorgulama, unvan sorgulama, borç sorgulama gibi işlemleri kolayca yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Apple iPhone Garanti Süresi Sorgulama!

Şirket açarken internet sitesi tanıtımı da çok önemli olduğundan mutlaka “şirket ismi alınmış mı” diye kontrol etmekte yarar var. Daha sonra yüksek maliyetlerle geri almak durumunda kalmamak için önceden tescil etmek sağlıklı olacaktır.

Kaynak: ticaretsicil.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir