Kapat

Sistem Recovery “D” Sürücüsündeki Bilgileri Siler Mi?

Anasayfa
Çözüm Sistem Recovery “D” Sürücüsündeki Bilgileri Siler Mi?

Bilgisayara Recovery yapmak “D” bölümündeki bilgiler siler mi? Bu konuda bir çok ziyaretçimiz den soru aldığımız için konu haline getirme gereği duyduk. Öncelikle Sistem Recovery format işlemi değildir mantık olarak benzer olsalar da uygulama tamamı ile farklıdır. Format esnasında bilgisayarımızdaki istediğimiz alanı formatlama yada bırakma gibi seçeneklerimiz varken Recovery yaptığımızda bilgisayarımız fabrika ayarlarına geri dönmektedir.

Sistem Recovery “D” Sürücüsündeki Bilgileri Siler Mi?

Recovery bilgisayarı daha önce aldığımız bir yedeklemeye yada fabrika ayarlarına geri döndürme işlemidir. Bu sistemin kullanılmasının temel amacı telefonlardaki gibi fabrika ayarları seçeneğinin kullanıcılar tarafından rahatlıkla kullanabilmesidir. Uzun zamandır satılan Notebook cihazlarda Windows Key numarası cihazın altında yazmamaktadır. Key anakarta gömülü olarak geldiğinden üreticiler Recovery seçeneğini kullanmak zorunda kalıyorlar. Neredeyse piyasadaki bilgisayarların çoğunda Recovery özelliği vardır.

Gelelim D sürücüsüne, dizüstü bilgisayarların çoğunda ilk kurulumda artık disk tek sürücü olarak gelmektedir. Sonradan siz D sürücüsünü oluştursanız da Recovery yaptığınızda bu bölüm silinecektir. Bu yüzden yedeklerinizi önceden almanızda yarar var. Yada verilerinizi ve diskinizi böldükten sonra kendiniz bir yedekleme noktası oluşturup daha sonradan cihaz ile ilgi bir sıkıntı yaşadığınızda bu yedeklemeye geri dönebilirsiniz.

Eğer diski böldükten sonra oluşturduğunuz bir tarihe Recovery yapacaksanız verileriniz silinmeyecektir. Fabrika ayarlarına döndürmek isterseniz cihaz kurulumunda tek disk var ise Recovery sonrasında da böyle olacaktır.

Recovery bilgisayarı hızlandırır mı?

Sistem Recovery bilgisayarı fabrika ayarlarına döndüreceğinden bilgisayara sonradan bulaşan virüs yada solucan var ise bunlar temizlenmiş olacaktır. Bazı kullanmadığınız arka plan uygulamaları da ortadan kalkacağından Recovery sonrası hız farkı olacaktır.

Recovery bilgisayara zarar verir mi?

Sistem Recovery işleminin bilgisayara herhangi bir zararı yoktu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  FaceApp Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir