Kapat

Site kapalı olduğunda Google linkleri silinir mi?

Anasayfa
HABER Site kapalı olduğunda Google linkleri silinir mi?

Site kapalı olduğunda Google linkleri silinir mi?

Web siteniz herhangi bir durumdan dolayı kapandığında Google linklerine ne olur? Hosting değişiminde Google linklere ne oluyor? Domain değişiminde Google linkleri silinir mi? Google linkleri nasıl siliniyor?

Web sitelerinde bazı dönemlerde yoğunluk ve saldırı kaynaklı bakımlar yapılabiliyor. Bu gibi durumlarda siteye bir süreliğine erişim sağlanamayabilir. Yada üst seviye bir sunucuya yada hosting servisine sitenizi taşımak isteyebilirsiniz.

Web sitesi domain ya da hosting değişiminde minimum 1 saat ile 4 saat sarasında siteye erişim sağlanamayabilir. Bu işlem süresi çalıştığınız firmanın kalitesine göre değişebiliyor. Google siteye erişim sağlanamadığında linklerinizi direkt olarak kaldırmaz yaşanabilecek transfer ve bakım işlemleri Google tarafından öngörülen işlemler olduğundan linkleriniz bir süre daha yayında olacaktır.

Burada önemli olan husus web sitesinin çok uzun süre yayın dışında kalmamasıdır. Örneğin siteye 1 hafta erişim sağlanamazsa site Google tarafından indexlenemez ve linkler ölü linkler sınıfına alınabilir.

Diğer bir konu ise bakım yada transfer esnasında rakip sitelerin konularının üst sıralara çıkmasıdır. Bu maalesef engellenemeyecek bir durumdur. Google müşteri deneyimlerini ön planda tutmaktadır ve siteniz çalışmadığından alternatif konuların daha fazla tık alması Google da sıra kaybetmenize neden olabilir.

Bakım ya da transfer işlemlerinin sitenin en az kullandığı zamanlarda yapılması çok önemlidir. Aksi halde ziyaretçilerin sitenize olan güveni de azalacaktır. Bir sonraki ziyarette sitenizin sorunlu olduğu algısı ile alternatif siteler ziyaret edilecektir.

Hosting ve domain sağlayıcınız bu işlemlerin sorunsuz yürütülmesi için çok önemlidir. Sitenizde kalıcı değişiklikler yapmadan önce profesyonel deste almanızda yarar var. Muhataplarınız çağrı merkezi personelleri olduğundan süreç olduğunda çok daha fazla uzayacaktır.

“Site kapalı olduğunda Google linkleri silinir mi?” üzerine 2 yorum

  1. hüseyin says:
  2. fatih says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir