İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

HABER

Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman ve Hangi Saatlerde Başlıyor

Geçtiğimiz gün açıklanan yeni tedbirler kapsamında hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı ile alakalı akıllardaki soru işaretlerini bu makalemizde gidermeye çalışacağız. Bir çok sitede konu ile alakalı haber olmasına rağmen çok ciddi bir bilgi kirliliği söz konusu olması insanların yasakları ihlal etmesine neden olabiliyor. Bir kaç gündür dillendirilen 14 gün genel bir kapanma söz konusu değil. Yeni kısıtlamaların ne kadar süreceği ve komple kapanma olup olmayacağı konusu vaka sayısının gidişatı ile belli olacaktır.

En çok merak edilen “sokağa çıkma kısıtlaması ne zaman başlıyor, sokağa çıkma kısıtlaması saat kaçta başlıyor, sokağa çıkma kısıtlaması cezası ne kadar, sokağa çıkma kısıtlaması kimler için geçerli, avm’ler saat kaça kadar açık, avm girişinde hes kodu zorunlu mudur, sokağa çıkma yasağından muaf olanlar, sokağa çıkma yasağı para cezası itiraz dilekçesi nereden alınır, sokağa çıkma yasağı para cezası sorgulama, sokağa çıkma yasağı 20 yaş altı için geçerli midir, sokağa çıkma yasağında fırınlar ve marketler açık olacak mı” sorularına bu makalemizde yanıt vereceğiz. Sokağa çıkma yasağı genelgesi ile yasaklar bu akşam başlıyor.

Cuhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında; Hafta içi her gün gece saat 21.00 ile sabah 05.00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır. Hafta sonları cuma akşamı 21’den pazartesi sabahı 5’e kadar kesintisiz devam edecektir. Yani Cumartesi- Pazar artık evlerimizdeyiz. Hafta içi her gün gece saat 21 ile sabah 5 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır’ dedi.

Yeni kısıtlamalar 01.12.2020 saat 21:00 itibari ile başlıyor. Bu saatten sonra kısıtlamalara uymayanlar hakkında cezai işlem uygulanacaktır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Açıklamaya göre detayları birlikte inceleyelim,

 • Hafta içi her gün gece saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak
 • Hafta sonları cuma akşamı 21:00’dan Pazartesi sabahı 05:00’a kadar kesintisiz devam edecektir. Yani Cumartesi Pazar sokağa çıkma yasağı var.
 • Üretim tedarik lojistik sağlık tarım orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamın dışındadır.
 • Market kasap gibi işletmeler ile eve paket servisi veren işletmeler hafta sonu kısıtlamasının dışındadır.
 • Restoranlar paket servisi dışında hizmet veremeyecektir.
 • 65 yaş üstü 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacaktır.
 • Anasınıfı ve benzeri eğitim sınıfı faaliyetlerine ara verilecektir.
 • Tehdit geçene kadar misafir kabulüne ara vermelerini özellikle rica ediyorum
 • Evlerde mevlüt, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya gelecekleri etkinlikler yapılamayacaktır.
 • Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişi ile kılınacak, nikahlarda bu sayı da geçilmeyecektir.
 • Hamam, sauna, masaj salonu, yüzme havuzu lunapark gibi yerler faaliyetlerine ara verecektir.
 • Kalabalık caddeler ile meydana girebilecek kişi sayısı Umimi Hıfzısıhha kurulu ile sınırlandırılabilecektir.
 • AVM’ler her gün 10:00 ile 20:00 arasında hizmet veriyor. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacağından AVM’ler hafta sonu kapalı olacaktır. AVM girişte HES kod uygulamasına geçilecektir.
 • Sokağa çıkma yasağına uymayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası kesiliyor.
 • e-devlet üzerinden tarafınıza kesilen bir ceza olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Sokağa çıkma kısıtlaması ile alakalı merak ettiklerinizi bize yorum kısmından yazabilirsiniz.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar