Kapat

Sony, PlayStation 5’in Geleceğini Doğruladı

Anasayfa
HABER Sony, PlayStation 5’in Geleceğini Doğruladı

Sony, ismi resmi olarak açıklanmayan ama şu anda PS5 olarak anılan oyun konsolu hakkında sürpriz bir şekilde birçok bilgi aktardı. Wired tarafından gerçekleştirilen röportajda şirketin yeni konsolunun geliştirilmesinde önemli bir rol oynayan Mark Cerny yeni nesil konsola dair açıklamalarda bulundu.

Röportajda birçok bilgi yer alsa da, bazı önemli başlıkla ön plana çıkıyor. İlk olarak PlayStation 5 geriye yönelik uyumlu olacak, yani PS4 oyunlarını çalıştırabilecek. Disk sürücüsüne sahip olacak olan cihaz ayrıca ışın izleme teknolojisini de destekleyecek. Dört yıldan uzun bir süredir geliştirilme aşamasında olan oyun konsolu için halihazırda birçok oyun stüdyosu yeni nesil oyunlar üzerinde çalışıyor.

Cihaza dair övgü ile bahsedilen özelliklerden bir diğer ise SSD desteğine sahip olacak olması. PS4’te bulunmayan bu özelliğin yeni konsola getirilmesi ile birlikte büyük oyunların yüklenme süreleri büyük oranda azalacak. Cihazın geliştirici sürümü ile yapılan denemelere göre Spider Man 4’ün açık dünyası PS4 Pro’da ortalama 15 saniyede yüklenirken bu süre PS5’te birkaç saniyeye düşüyor.

PS5 ayrıca 8K çözünürlüğünü destekleyecek PS VR kitleri ile uyumlu olacak. Yeni nesil konsolun ses konusunda da bazı gelişmelere imza atacağı belirtiliyor. Buna göre cihaz 3D ses desteğine de sahip olacak.

Röportaja göre yeni nesil konsolun 2019 yılında çıkması beklenmiyor. Ayrıca muhtemelen E3 2019 konferansında cihaz ile ilgili bir duyuru yapılmayacak. Cihazın ne zaman çıkacağı bilinmiyor olsa bile şirketin yeni nesil konsol ile ilgili tanıtım çalışmalarına başlamış olması cihazın yakın bir gelecekte çıkabileceğini gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Yapay Zeka Hastalar İçin Doğru Tedavi Planını Seçecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir