Kapat

Sony, PS5’in Tüm Özelliklerini Açıkladı

Anasayfa
HABER Sony, PS5’in Tüm Özelliklerini Açıkladı

Aylar süren bekleyişin ardından Sony, önümüzdeki Kasım-Aralık döneminde piyasaya sürülmesi beklenen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 hakkındaki detayları paylaştı.

PS5, AMD Zen 2 CPU’ya ve 10.28 teraflop işlem birimine sahip AMD’nin RDNA 2 mimari donanımına dayanan özel bir GPU’ya sahip olacak.

Cihaz ayrıca 16GB GDDR6 RAM’e ve daha önce Sony tarafından belirtildiği üzere oyunların hızlı bir şekilde açılmasını sağlayacak 825GB SSD’ye sahip olacak.

SSD ile oyunların açılma hızlarını büyük ölçüde azaltan Sony, PS4’te bir gigabyte’lık verinin 20 saniyede yüklendiğini belirtirken, PS5’te beş gigabyte’lık verinin bir saniyede yüklendiğini açıkladı.

Ayrıca USB bağlantısı ile bağlanabilen sabit disk sürücüsü desteğine de sahip olacak cihazda, bu sürücüler çoğunlukla geriye dönük PS4 oyunları için kullanılacak.

Daha önce duyurulduğu gibi 4K Blu-ray sürücüye sahip olacak olan cihaz disk desteğine sahip olsa da, bu oyunların SSD’ye yüklenmesi gerekecek. Ayrıca kullanıcılar cihazın SSD’sini güncelleme şansına da sahip olacaklar. Ancak bunun için az 5.5GB/s NVMe SSD kullanılması gerekecek.

Yakın zamanda Xbox Series X hakkındaki detayları paylaşan Microsoft’un yeni nesil konsolu ile PS5 arasında hızlı bir kıyaslama yapılacak olursa, iki cihaz da aynı AMD işlemci ve grafik mimarisi kullanmasına rağmen Xbox’un daha iyi rakamlara sahip olduğu görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  LBRY ( LBC ) coin nedir? İçerik Özgürlüğü : Medya Veri Ağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir