Kapat

Sosyal Medya Hangi Ülkelerde Yasak?

Anasayfa
HABER Sosyal Medya Hangi Ülkelerde Yasak?

Yakın zamanda yapılan bir araştırmada basın özgürlüğünü savunan bir örgüt, internet’e yaptırım uygulayan ülkelerin detaylı bir araştırmasını yayınladı. Araştırmada internet’e düşman ülkelerde, sıkı yaptırımlar uygulandığı ve tüm internet erişiminin temel bir güç tarafından kontrol edildiğini görüldü. Bu listede Türkiye de var. Ülkemiz yakın zamanda internet erişiminde düzenleme ve kısıtlama yapılan ülkeler arasına girmiştir. Basın özgürlüğünü savunan örgüt Sosyal medya kısıtlamasının insanların zararına olan bir durum olduğunu savunuyor.

KATI İNTERNET YASAKLARI OLAN ÜLKELER

KUZEY KORE

Tüm Kuzey Kore’de internet siteleri mükemmel derecede kontrol altındadır. İnternet’in % 96’sının ülkeden erişimi tamamen yasaktır.

Myanmar

E-postalar Myanmar’da tamamen filtreleniyor ve hükumetin izin vermediği internet sitelerine girilmesi tamamen yasaklandı.

Küba

İnternet’e sadece hükumet tarafından kontrol edilen “İnternet erişim merkezi” üzerinden erişilebilir.

Suudi Arabistan:

Yaklaşık 500.000 İnternet sitesini engelleyen bu ülkede, internet sitelerinin kapanmasının en büyük nedeni İslami değerlerdir.

İran:

Bu ülkede blog yazarlarının bilgilerini Kültür ve Sanat Bakanlığı’na kaydetmeleri gerekiyor. İnternet’te itiraz edenlere ciddi yaptırımlar uygulanır.

Çin:

Dünyanın en katı internet sansür kuruluşlarından biridir. Hükumet filtreleri filtreler, siteleri engeller ve “rahatsız edici” içeriği kaldırır.

Suriye:

İnternet alanlarında tüm müşterilerin kimlik vermesi zorunludur. İhlal ve yasakları aşan kullanıcılar kişisel veriler ile tespit edilip cezalandırılacaktır.

Tunus:

Tunus’taki tüm internet sağlayıcıları, tüm internet sitelerinin internet adreslerini ve kişisel bilgilerini hükumete dönüş sağlamaktadır. Bütün trafik merkezi ağ üzerinden sağlanır. Hükumet tüm içeriği filtreler ve e-postaları izler.

Vietnam:

Hükumet, Yahoo, Google ve Microsoft’tan ziyaretçi verileri istiyor. Hükumeti eleştiren ve demokrasiyi, insan haklarını ve dini özgürlüğü teşvik eden siteler yasaklanmıştır. Hükumet sosyal medya mecralarını engellemiştir.

Türkmenistan:

Ülkedeki tek İnternet sağlayıcısı hükumet. Hükumet birçok siteye erişimi yasakladı ve Gmail, Yahoo ve Hotmail’deki tüm iletişimleri izleyebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  WhatsApp sohbet sabitleme özelliği herkese açıldı!

Bangladeş:

Ülkenin ana siyasi partilerinden Avami Ligi, 30 Mayıs 2010’da Facebook’u yasakladı. Dini olmayan içerik tanıtımı sebebi ile kapatılan site 5 Haziran 2010’da yeniden açıldı ve içeriği silindi.

Mısır:

Mısır 2010 yılında Facebook’a erişimden vazgeçti. Yurt dışından gelen baskı nedeniyle yasak kısa sürdü. 2010-2012 yılları arasında ülkedeki Facebook ziyaretleri çeşitli nedenlerle 86 kat azaldı.

İran’daki Sosyal Medya Yasaklanmasının Detaylı Nedeni

İran protestoları nedeniyle internet erişimini sıfırladıktan sonra, devlet liderlerini seçmekten ve kontrol etmekten sorumlu Uzmanlar Genel Kurulu yabancı sosyal medya uygulamalarını yasaklamaya karar verdi. İran Ulusal Televizyonu’na göre, uzman toplantısının sözcüsü Ayatollah Ahmed Hatemi, ülkedeki son protestolar sırasında ülkede yabancı sosyal medya ve mesajlaşma faaliyetlerinin olayları tetiklediğini söyledi. Son protestolar “yıkıcı” bir rol oynadı. Hatemi, yabancı sosyal medya uygulamalarının ve mesajlaşma programlarının faaliyetlerinin önlenmesine karar verdiğini belirterek, Siyasi, Sosyal ve Kültürel Komite Uzmanlar Komitesi üyelerinin bundan sonra yetkililerin bu ağların ülkede faaliyet göstermesine izin vermemesi gerektiğini vurguladı.

Son olarak sosyal medya ile ilgili Acı badem Üniversitesi Ata kent Hastanesinde uzman bir klinik psikolog olan Reyhan Algül, ”Sosyal medya bağımlılığı kontrol edilemiyorsa, kaygı bozukluğundan depresyona, kişinin yaşam kalitesinin bozukluklarını yol açacağını söylemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir