Kapat

Sosyal Medya Şikayetleri Nereye Yapılır?

Anasayfa
HABER Sosyal Medya Şikayetleri Nereye Yapılır?

Sosyal Medya Şikayetleri Nereye Yapılır?

Günümüzde sosyal medya kullanımının artmasıyla beraber sosyal medya simsarları yani siber zorbalık yapan insanlarda artmaya başladı.

Sosyal Medya

Sosyal medya insanların birbirleri ile iletişim kurduğu, anılarını ve düşüncelerini paylaştığı bir platformlardır. Doğru kullanıldığı takdirde çok faydalı olan bu platformların en sıkıntı yaratan kısmı ise siber zorbalıktır.

Siber Zorbalık

Siber zorbalık suçunun sosyal medya yönü; İnsanların bilgilerini ele geçirmek ve bu bilgiler ile insanları rahatsız etmek olarak tanımlanabilir. Eğer sizde siber zorbalık saldırısına mağdur kalıyorsanız yasal haklarınız olduğunu unutmayın.

Sosyal Medya Şikayetleri Nereye Yapılır?

Sosyal medya üzerinden özellikle Instagram, Twitter, Facebook platformları üzerinden insanlara çok taciz içerikli mesajların yanı sıra tehdit suçu da işlenmektedir. Bu suçlar karşısında kendinizi her ne kadar çaresiz hissetseniz de çaresiz değilsiniz. Alternatifleri lütfen okuyun!

1) Eğer sosyal medya platformları üzerinden siber saldırıya uğradıysanız yani siber zorbalığa mağdur kaldıysanız öncelikle durum ciddi değilse ve kişisel hayatınızda böyle bir tehdit yoksa sosyal medya platformunun destek hattı ile iletişime geçip sorununuz için çözüm alternatifleri isteyebilirsiniz. Ciddi bir tehdit ve zorbalık durumu olduğunda Instagram kullanıcının ıp adresini engelleyerek sosyal medya platformunu kullanmasına izin vermez.

2) Polise gidebilirsiniz. Polise elinizdeki mesajlar ve kayıtlar ile giderseniz ıp adresinden kullanıcının konumunu belirleyip gerekli işlemleri ve protokolü uygularlar. Kişinin yakalanması veya derdest edilmesi durumunda ise şikayetçi olarak mahkemeye sevk edilmesini sağlayabilirsiniz.

3) Sosyal medya üzerinden yapılan tacizler, siber zorbalıklar ve tehditler bilişim suçları kapsamında olduğu için anayasal suçtur ve hapis cezası vardır. Mahkemeye giderek şikayet dilekçesi vererek dava açabilirsiniz. Açtığınız dava sonucunda telefonunuzdan karşıdaki kişi yani tehdit eden kişinin ıp adresini bularak konumunu tespit edeceklerdir ve gerekli işlemler uygulanacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Samsung Note 7 ile uçaklara binmek yasaklandı mı?

Not: Aynı zamanda onur kırıcı, haysiyet kırıcı ifadelerde bilişim suçları kapsamına girdiğinden suç duyurusu hakkında bulunabilirsiniz. Emniyet güçlerinin siber zorbalıkla ilgili özel birimleri bulunmakta ve adres tespitleri çok kolay bir şekilde yapılabilir.

Siber Saldırı Altındaysanız

İlk olarak size saldıran kişinin sosyal medya hesaplarını engelleyin. Devam etmesi durumunda uyarın ve bir daha asla cevap vermeyin. Tehditler durmayınca eğer tanıdığınız bir kişi ise direk 155 polis imdat hattını arayıp bildirebilirsiniz. Eğer evinize veya kendinize fiziksel bir müdahale olacağını düşünüyorsanız 155 polis imdattan yardım isteyebilirsiniz. 155 polis imdat hem güvenliğinizi sağlayacaklardır hem de sizi tehdit eden suçluları yakalayacaklardır. Telefonunuzdaki veya bilgisayarınızdaki kanıtları kesinlikle silmeyin çünkü o kanıtlar mahkeme de size yardımcı olacaktır ve karşı tarafı suçlamanızın ispatı olacaktır. Eğer tehdit daha ciddiyse olayın mahkemeye sevk edilmesini talep edebilir ve hukuk mücadelenizi resmen başlatabilirsiniz.

Unutmayın!

Unutmayın! Bu tehditlerin çoğu kişileri fikirlerinden, ideolojilerden geri itmek için, vazgeçirmek için ve yolundan döndürmek için yapılmaktadır. Yasal haklarınızı kullanarak hukuk çerçevesinde mücadelenizi vererek hem kendinizi hem de o kişi tarafından siber zorbalığa maruz bırakılacak onlarca hatta yüzlercesini kurtaracaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir