Kapat

SpaceX, İnsansız ABD Uzay Kapsülünü Uzay İstasyonuna Fırlattı

Anasayfa
HABER SpaceX, İnsansız ABD Uzay Kapsülünü Uzay İstasyonuna Fırlattı

Yeni tasarlanan insansız mürettebat kapsülüne sahip bir SpaceX roketi, Cumartesi günü Uluslararası Uzay İstasyonu için fırlatıldı. Bu hamle, Elon Musk’un uzay şirketi için ve NASA’nın bu yıldan sonra ABD topraklarından insanlı uzay uçuşlarına devam etme hedefi adına önemli bir dönüm noktası olarak anılıyor.

SpaceX’in 4,9 metre uzunluğundaki, Falcon 9 roketinin üstünde bulunan Crew Dragon kapsülü, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldı.

NASA tarafından belirtildiği üzere, 400 kilo malzeme ve test ekipmanı taşıyan kapsülün, uzay istasyonunun üç üyeli ekibi tarafından karşılanası bekleniyordu. ABD’li astronot Anne McClain ve Kanadalı astronot David Saint-Jacques beş gün boyunca testler yapacak ve Crew Dragon’ın kabinini kontrol edecek.

SpaceX tarafından geliştirilen Falcon 9 roket ailesi, Falcon 9 v1.0, Falcon 9 v1.1, Falcon 9-R isimli roketlerden oluşmaktadır. Fırlatma başına maliyeti 61.2 milyon dolar olarak belirlenen roketin ilk uçuşu 29 Eylül 2013 tarihinde gerçekleşmişti.

İnsanlığın uzay keşifleri adına büyük adımlar atabilmesi yolunda büyük projelere imza atan Elon Musk’ın SpaceX şirketi, geliştirdiği roketler ile daha az maliyetli bir şekilde keşifler yapılabilmesini sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir