Kapat

SpaceX’in Uzaya Gönderdiği Astronotlar Dünya’ya Geri Döndü

Anasayfa
HABER SpaceX’in Uzaya Gönderdiği Astronotlar Dünya’ya Geri Döndü

ABD’li SpaceX tarafından geçtiğimiz aylarda Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılan ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderilen Uzay aracı ile birlikte NASA astronotları Dünya’ya döndü.

SpaceX şirketinin 30 Mayıs tarihinde fırlattığı Falcon 9 roketi ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderdiği Dragon uzay aracı ve Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley başarılı şekilde Dünya’ya geri döndü.

Dragon uzay aracı ile birlikte dünyaya geri dönen Astronotların dönüş yolculuğu milyonlarca kişi tarafından canlı olarak izlendi. Astronotlar, 19 saatlik yolcuğun ardından Florida’nın doğu kıyısında okyanusa iniş yaptı. Bu ABD’nin 45 yıl aradan sonra uzaydan denize yaptığı ilk iniş olmanın yanında, özel bir şirketin geliştirdiği roket ve mekikle gerçekleştirilen ilk insanlı uzay yolculuğunu dönüş seferiyle tamamlamış oldu.

Suya iniş yapan Astronotlar kurtarma tekneleri ile bulundukları kapsül ile birlikte sudan çıkartıldıktan yaklaşık 1,5 saat sonra kapsülden tahliye edildi.

Özel bir şirketin gerçekleştirmiş olduğu bu uzay yolculuğu önümüzdeki yıllarda uzay turizmini başlatacak ilk hamle olarak görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Facebook'un Tasarımı ve Arayüzü Yenilendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir