Kapat

Stres Uykusuzluk Yapar Mı?

Anasayfa
HABER Stres Uykusuzluk Yapar Mı?

Her yaşta görülebilen uykusuzluk probleminin birçok sebebi olabilir. Günlük hayat rutinin dışında geçirilen sakin bir günde bireyin enerjisinin tamamını harcamadığı için geç saatlere kadar uyuyamaması veya heyecandan uyuyamamak geçici ve normal bir durumdur.

Fakat bireyin günlük hayatta yaşadığı olumsuz olaylarla ilgili ve bu deneyimlerin sonucu ortaya çıkan endişe, korku, öfke, öz güven sarsılması, yetersizlik ve benzeri olumsuz duyguların sürekli zihnini meşgul etmesinden dolayı uykuya dalamama problemi varsa ya da birey gece boyunca belli aralıklarda uyanıp tekrar uyumakta zorluk çekiyorsa ve bu durum bir ayı geçen sürelerde devam ediyorsa normal değildir. Uzun süreli strese bağlı çekilen kronik uykusuzluk problemi zamanla kalıcı psikolojik hastalıklara sebep olabilir.

Strese bağlı uykusuzluk hayatımızı nasıl etkiler?

Psikolojik Etkileri: Aşırı uykusuzluk dikkat dağınıklığı, unutkanlık, algının yavaşlaması ve öğrenme performansının düşmesine sebep olduğu için bireyin aile, okul, iş ve sosyal hayatına uyum sağlayamamasına ve buna bağlı olarak davranış bozukluğu, depresyon, öfke kontrolü kaybı, madde bağımlılığı, sürekli yorgunluk gibi çeşitli ruhsal bozukluklara sebep olur.

Fiziksel Etkileri: Uzun süreli stres ve strese bağlı uykusuzluk çeken bireylerde yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, strese bağlı uzuvlarda uyuşma, kaşıntılı cilt hastalıkları, saç dökülmesi, dolaşım sisteminin çalışmaması, aşırı kilo kaybı ve ya aşırı kilo artışı gibi hastalıkların görülme riski daha yüksektir.

Strese bağlı uykusuzluk ile nasıl başa çıkılır?

Stres sebebi geçmişe dönük bir travmadan dolayı ise ya da günlük rutinde bireyin aşamayacağını düşündüğü bir durumdan dolayısı ise uzman bir psikolog ve ya psikiyatriden yardım alınarak uyku düzenleyici tıbbi ilaçlar veya bitkisel kürler kullanılabilir. Aşağıda sıralanan alternatif çözümler stres ile başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Stresle başa çıkmada önemli olan şey zihindeki olumlu düşüncelerin daha ağır basmasını sağlamaktır

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Twitter Çöktü! Teknik Bir Sorun Var Hatası Neden Kaynaklanıyor?

Sanatsal etkinliklerle vakit geçirin. Resim yapmak, enstrüman çalmak, şarkı söylemek, çamurdan heykel yapmak, kanaviçe işlemek, kullanılmayan eşyalarınız ile yeni bir şeyler yaratmak, ilgi duyulan alanlarla ilgili yazı yazmak, dans etmek gibi bireysel etkinliklerden birini hobiniz haline getirebilirsiniz.

Doğa ile vakit geçirin. İzin günlerinde şehrin gürültüsünden uzak, hayvan sesleri eşliğinde bol oksijenli doğa yürüyüşleri yaparak kendinize vakit ayırın. Doğadan uzak bir yerdeyseniz evinizin balkonuna ya da bahçesine sevdiğiniz çiçekleri veya bitkileri dikerek stresinizi azaltabilirsiniz. Çabalarınız sonucu elde edeceğiniz meyveler ve çiçekler sizi duygusal anlamda tatmin edecektir.

Evcil hayvan besleyin. Sürekli yanınızda bulunan kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlarla vakit geçirmek, paylaşımda bulunmak size ve ailenize olumlu yansıyacaktır.

Kendinize yeni arkadaş grupları edinerek sosyalleşmeye çalışın. Yeni edinilen arkadaşlar hayatınıza farklı bir akış açısı katacaktır. Farklı gruplarla yapılan sosyal etkinlikler öz güveninizin artmasına katkıda bulunur.

Spor yapın. Spor  yapmak hem vücudunuzu hem de zihninizi dinç tutarak sizi mutlu bir birey yapar.

Kötü beslenme alışkanlıklarından ve madde bağımlılıklarından uzaklaşmaya çalışın bunların yerini hobileriniz ile ve yeni alışkanlıklarınızla doldurun.

Yaşadığınız evin ve ya çevrenizin daha aydınlık ve ferah olmasını sağlayın.

Herkesin kendini normalden daha özgür ve mutlu hissettiği bir hobisi, uğraşı mutlaka vardır. Kişisel gelişim bireyin hayatında ki sonsuz bir döngüdür. Kimi kitap okumaktan, kimi çizmekten, kimi spor yapmaktan zevk alır. Hobinizi bulana kadar farkı tatları tatmaktan ve deneyimleri keşfetmekten korkmayın kazandığınız iyi veya kötü tecrübeleri kişisel gelişiminize olumlu katkılar sağlayacaktır. Unutmayın ki yaşanılan kötü olayların bile size kattığı olumlu bir tarafı bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir