Kapat

Teknolojik Ürünlerin Doğaya Zararları Nelerdir?

Anasayfa
HABER Teknolojik Ürünlerin Doğaya Zararları Nelerdir?

Teknoloji bir insan faaliyetidir. Temelinde insanlığın eski çağlarından beri bilimden ve mühendislikten önce var olmuş olan bir kavramdır. Teknoloji sayesinde insanların hayatta kalabilmesi için gerekli olan araç ve gereçlerin üretilmesini sağlar.

Teknolojik Ürün Nedir?

Teknoloji insan hayatını kolaylaştırmak için üretilmiş olan aletlerdir. İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyaçları doğrultusunda üretilen ürünlerdir.

Teknolojik Ürünler Nelerdir?

Teknolojik ürünlere örnek olarak şunlar verilebilir:

Telefon

Televizyon

Araba

Radyo

Mutfak Robotu

Mikser

Tost Makinesi

Tablet

Yazıcı

Faks Makinesi

Kulaklık

Kablosuz Kulaklık

Ateş Ölçer

Termometre

Video Kamera

Fotoğraf Makinesi

Buzdolabı

Derin Dondurucu

Çamaşır Makinesi

Akıllı Saat

Oyun Konsolu

Süpürge

Su Isıtıcı

Modem

Klima

Termometre

Kurutma Makinesi

Monitör

Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Kumanda

Teknolojik Ürünlerin Doğaya Zararları

Birçok yararı bulunan teknolojinin aynı zamanda hem doğaya hem insana birçok zararı bulunmaktadır. Bu zararlarsan birkaçı:

Yapılan icatlar yüzünden kimyasal silahlar, atom bombaları, füzeler, kitle imha silahları, nükleer teknoloji ile üretilen silahlar, insansız hava araçları üretilmiştir. Bu durumda eskiden ilkel silahlar ve insan gücüne bağlı olarak yürütülen savaşların daha büyük, daha zarar verici ve daha ağır sonuçlar doğuracak şekilde oluşmasına neden olmaktadır. Kısacası insanlık yararına bulunduğu düşünülen icatlar insanların zararına kullanılmıştır ve kullanılmaya devam edilmektedir.

Sanayi devriminden sonra insan gücüne olan ihtiyaç azalmıştır yani işsizlik problemi baş göstermiştir.

Teknolojiye bağlı olarak daha fazla enerji tüketen makinalar nedeniyle doğal kaynaklar daha hızlı tükenmektedir.

Nükleer enerji ve silahlar doğada tahribata yol açar.

Teknolojinin bağımlılık yapması durumunda yüz yüze iletişim azalır ve insanlar asosyalleşir.

Teknoloji kültürümüzü oluşturan bazı mesleklerin unutulmasına ve unutulmaya yüz tutmuş olmasına neden olmaktadır.

Pek çok teknolojik araç etrafa elektromanyetik dalgalar -yani radyasyon olarak bildiğimiz dalgalar- yayar bu da hem doğayı hem insan sağlığını olumsuz şekilde etkiler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Kim Dotcom'dan Bitcoin ve dolar açıklaması

Teknolojik gelişmelerin doğurdu sonuçlardan biri olarak bilgisayarlar eğlence için kullanılmaya başlanmıştır. Bu durumda önceden dışarıda hareketli bir hayat yaşayan çocukların ve gençlerin evde daha çok vakit geçirmesine, zamanını bilgisayar oyunlarıyla harcamasına neden olmaktadır. Bu durumda yeni nesilde kaygı bozukluğu, depresyon, uykusuzluk, şişmanlık gibi sağlık ortaya çıkabilir.

Kağıt üretiminin yapılabilmesi için ağaçlar kesilmektedir. Bu durum doğayı olumsuz etkiler.

Kurulan termik santrallerden çevreye atılan çöpler ve yayılan gazlar hem insan sağlığını hem de doğayı olumsuz bir biçimde etkilemektedir.

Nükleer enerji santralleri çevreye radyoaktif maddeler yayılmasına neden olur bu doğayı ve insan sağlını olumsuz etkiler.

İnternet kişilerin bilgiye erişmesini kolaylaştırmıştır ama internette yer alan bilgi doğru değildir kaynağı araştırılmalıdır.

Teknoloji ile birlikte küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi benzeri çevre problemlerini beraberinde getirir. Teknolojik imkanların artması ile sayısı artan fabrikaların neden olduğu hava kirliliği, su kirliliği ve kimyasal atıklar doğayı olumsuz bir biçimde etkiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir