Kapat

Telefon ve bilgisayarda antivirüs kullanmak gerekli mi?

Anasayfa
Bilgisayar Telefon ve bilgisayarda antivirüs kullanmak gerekli mi?

antivirüsVirüs ve antivirüs yazılımları konusunda şehir efsaneleri ve kulaktan dolma bilgiler dışında çoğumuz bilgi sahibi değiliz diyebiliriz. Dışarıdan bakıldığında yaşanmış bir kötü anımız yoksa virüs programı kullanmak çoğumuza pekte mantıklı gelmiyor.

Daha önce virüs nedeni ile bilgisayarı çöken, banka hesabı ele geçirilen, fotoğrafları ve verileri yok olan kimseler ise virüs programlarını oldukça önemsiyorlar. Bu konuda pekte haksız sayılmazlar.

Not: Bilgisayarında önemli bilgiler barındıran, bankacılık işlemleri için akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlarını kullanan ziyaretçilerimize antivirüs kullanmaları tavsiyemizdir.

 

Peki virüs programları ne işe yarar?

Virüs programları bilgisayarınızda sürekli çalışır durumda olan, bir nebzede olsa sistem hızını etkileyen ancak girdiğimiz siteden tutun indirdiğimiz veriye ve taktığımız USB belleğe kadar her noktada denetim sağlayan ve bizi anlık bilgilendiren yazılımlardır. Sadece bununla da kalmayıp bilgisayarınıza herhangi bir yol ile bulaşmış olan virüsleri sizin kontrolünüz ve onayınız sonucunda yok eder ya da karantinaya alırlar.

Bu noktada virüs programları gereklidir sonucuna varsak da, eğer girdiğimiz sitelerden ve kullandığımız belleklerden kesin olarak eminsek bu yazılımları kullanmamıza gerek yokta diyebiliriz.

Yani olay tamamen sizde bitiyor. Kullanıcı olarak kendinizi bu konuda sorguya çekmelisiniz.

 

Hangi programı kullanmalıyız?

Piyasada birçok antivirüs yazılımı üreten firma var ve kesintisiz her gün yeni yazılım güncellemeleri ile kullanıcılara destek vermeye devam ediyorlar. Fiyatlarından ve verimlerinden ziyade ayırt edici özellik olarak bilgisayarı hangisinin daha az kastığı nedense en ön planda tutuluyor. Bunun nedeni ise eski virüs yazılımlarının sistemi çok yoğun kullanması ve kasmasıdır. Merak etmeyin yeni nesil bilgisayarlar bu yazılımlardan en az seviyede etkileniyor. Yani marka terciği çokta önemli değil size en yakın olanı alabilirsiniz.

Ek bilgi olarak Windows kullanıcıları için Microsoft’un ücretsiz antivirüs desteği Microsoft Security Essentials bulunmaktadır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Akamai DDoS saldırısı aldı, Fidye olarak Monero talep ettiler!

Cep telefonlarında antivirüs gerekli midir?

Telefonlar bilgisayarlara göre biraz daha kapalı sitemler olduğundan gereklilik bilgisayara göre daha düşük seviyelerde diyebiliriz.  

Akıllı telefonlarda indirdiğiniz uygulamanın ve kullandığınız hafıza kartının güvenliğinden emin olduğunuz sürece bir sıkıntı olmayacaktır. Bilgisayarda geçerli olduğu gibi verileriniz, kişisel bilgileriniz ve resimlerimiz sizin için çok önemli ise antivirüs kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Virüs belası ile karşılaşmamanız dileğiyle… 🙂

“Telefon ve bilgisayarda antivirüs kullanmak gerekli mi?” üzerine 1 yorum

  1. Johne217 says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir