Kapat

Telefon Yapımcıları Kameralar Konusunda Yalan Söylüyor

Anasayfa
HABER Telefon Yapımcıları Kameralar Konusunda Yalan Söylüyor

Samsung geçtiğimiz günlerde DSLR kamera ile çekilmiş bir fotoğrafı kendi telefonları ile çekilmiş gibi lanse etti. Daha önce de bunu yaparken yakalanan şirket, bir yıl önce fotoğrafçı Dunja Djudjic tarafından çekilmiş bir fotoğrafı orta segment bir telefon olan Galaxy A8 Star ile çekilmiş gibi gösterdi.

Ağustos ayında Galaxy A8 tanıtıldığı sırada şirket yine farklı cihazlar ile çekilmiş görüntüleri sergilemişti. Aynı zamanda Huaweii de telefon için tanıtım filmi çekerken kendi telefonları ile çekilen görüntüleri filme koymuştu. Ancak sahne arkası görüntülerinin ifşa olması ile birlikte çekilen fotoğrafların aslında yine bir DSLR kamera ile çekildiği ortaya çıktı.

Samsung’un kullandığı fotoğrafın sahibi olan Dunja Djudjic fotoğrafın bulunduğu EyeEm platformunda fotoğrafının satın alındığını fark etti. Kim tarafından satın alındığını merak eden Djudjic, yaptığı araştırma sonucunda sürpriz bir şekilde Samsung’un Malezya ofisini gördü. Djudjic yaptığı açıklamada fotoğrafı görünce gülmeye başladığını aktardı.

İlk tepkim gülmek oldu. Photoshop ile saçımda ve yüzümde bazı değişiklikler yapmışlar. Aynı zamanda orijinal arka planı değiştirerek beni rastegele bir parka yapıştırmışlar. Sanırım “portre modu” için bulanık bir arka plana ihtiyaçları vardı, bundan dolayı arka planı değiştirdiler.

Ancak Samsung bunun olabileceğini belirtmişti. Sayfanın sonunda “Ekranda gösterilen içerikler sadece tanıtım amacıyla kullanılan simüle fotoğraflardır” açıklaması bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  YouTube Premium Artık Türkiye'de!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir