Kapat

Telefonlar Gözetleme Cihazları Haline Gelerek Hayatımızın Haritasını Oluşturuyor

Anasayfa
HABER Telefonlar Gözetleme Cihazları Haline Gelerek Hayatımızın Haritasını Oluşturuyor

Telefonlarımızın GPS ve konum özellikleri işlerimiz hızlandırarak, yolculuklarımızda yardımcı olarak ve telefon kaybolduğunda onu bulmamızı sağlayarak hayatımıza büyük oranda yardımcı oluyor. Bu özellikler aynı zamanda gizliliğin sınırlarını ve kişisel bilgilerimizin kabul edilebilir kullanımlarını tanımlama konusundaki sorunlara kapı açıyor.

Dünya genelinde meydana gelen son üç olay, konum verilerindeki sorunların ne kadar zorlu ve yaygın olabileceğini gösteriyor.

1. Mobil operatörler konum bilgilerini tekrar satıyor

Motherboard tarafından gündeme getirilen ve açığa çıkarılan kullanıcıların takip edilmesini sağlayan konum verilerinin satıldığı şaibeli olay geçtiğimiz hafta Amerika’da gündemi sarstı. Bunun ardından tüm Amerikalı operatörler kullanıcıların takip edilmesini mümkün kılan verilerin satımını durduracaklarını açıkladı.

Konum verilerinin paylaşılmasını istemeyen bir kullanıcı için bu iyi bir haber olabilir. Yine de Google Haritalar, Waze ve Apple Maps gibi hizmetlerin iki nokta arasındaki en hızlı rotayı bulması için benzer konum verilerini kullanmasını memnuniyetle karşılıyoruz.

Bu trafik rehberleri verileri anonimleştirerek, üçüncü parti uygulamalarla paylaşılmamasını sağlıyor.

Ancak hiçbir anonimleştirme planı mükemmel değildir. Ve gizlilik kurallarını ne kadar sıkı tutarsak yukarıdaki gibi işe yarar hizmetleri kısıtlama ihtimalimiz o kadar yüksek olur.

2. Tweet konumları nerede yaşadığınızı ortaya çıkarıyor

Twitter’ın kullanıcıların coğrafi konumunu tweet’lerine etiketlemesi sonucu geliştiriciler bir telefondan gönderilen her tweet için ayrıntılı GPS koordinatlarına erişim iznine sahip oldu.

Wired tarafından aktarıldığı üzere bu veriler araştırmacılar tarafından bir Twitter kullanıcısının nerede yaşadığını %90 kesinlikle tespit edebilecek bir araç oluşturmak için kullanıldı.

Twitter coğrafi konum özelliğinin gönüllü olduğunu ve isteğe bağlı olarak aktif edilebileceğine savunurken, 2015 yılında detaylı GPS bilgilerini kısıtladı.

Yine de bu olay çevrimiçi ve mobil hizmetlerin siz farkında bile olmadan sizin hakkınızda ne kadar bilgi sızdırabileceğine dair örnek teşkil ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Önemli sohbetlerimiz için muhteşem bir özellik geliyor!

3. Slack yolculuğunuzu takip ediyor

Mashable tarafından aktarıldığı üzere Slack kullanıcıları Amerika tarafından ambargo uygulanan ülkelere veya bölgelere seyahat ettiğinde — Küba, Suriye, İran veya Kırım gibi— ve uygulamayı bu bölgelerde kullandığında hesaplarının iptal edildiğini gördü.

İran’da ailelerini ziyaret eden ve Kırım’a tatile giden kullanıcılar kişisel yolculuklarının Slack’in mekanizması tarafından tespit edilmesini şaşkınlıkla karşıladı.

Slack ise sadece Amerika’nın belirlediği ekonomik yaptırım kurallarını uyguladığını ve ambargo uygulanan bölgelerin takibini yapmak için GPS verilerini değil internet adreslerini kullandığını belirtti.

Platform bu olay sonucunda bir özür metni yayınladı ve hesapları iptal edilen kullanıcıların tekrar aktif edildiğini belirterek, ileride bu bölgelerdeki kullanımda hesapların iptal edilmeyeceğini ancak erişimin engelleneceğini açıkladı.

Olay, özel şirketlerin elektronik haberleşmeyi düzenleyen karmaşık yasalara uymasının ne kadar zor olduğunu gösteriyor.

-Amerika’da konum verileri ile ilgili yeni kongre planları ve yeni yasalar gündemi meşgul ediyor. Yasaların kişisel bilgileri korumanın yanında kullanışlı hizmetleri de kısıtlamaması gerekiyor.

-Telefonunuzun adeta bir gözetleme cihazı olduğunu unutmayın. Hayatınızın şirketler tarafından haritalanmasını istemiyorsanız, telefonunuzu dikkatle kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir