Kapat

Telefonunuz PNG Uzantılı Bir Fotoğraf Yüzünden Hacklenebilir

Anasayfa
HABER Telefonunuz PNG Uzantılı Bir Fotoğraf Yüzünden Hacklenebilir

Google tarafından yapılan açıklamada Android güvenlik sisteminde ciddi bir açık tespit edildiği bildirildi. Bilgisayar korsanlarının kötü amaçlı PNG dosyalarını kullanarak Android akıllı telefona saldırmasına izin verebilecek bu yöntem milyonlarca kullanıcı için büyük tehdit oluşturuyor.

Android iskeletinde bulunan büyük hata, saldırganın, kodu gizlice karşı tarafa aktarmak için kötü amaçlarla hazırlanmış bir PNG resim dosyasını kullanarak bilgisayar kodunu uzaktan çalıştırmasına olanak tanıyor.

Bu resim dosyası bir mesajlaşma servisinde veya e-posta eklerinde indirilip çalıştırıldığı zaman, cihaz üzerinde tüm yetkileri elde ederek korsanlara hizmet etmeye başlıyor.

Android çerçevesinde belirlenen üç güvenlik açığından biriyle ilgili olan bu hata, bu ayın güvenlik güncelleştirmesi için en kritik güvenlik sorunlarından biri olarak ele alınıyor.

Google bu noktada ayrıntıları kasıtlı olarak belirsiz tutarken, bu sorunu gidermek için bir güvenlik yamasının çıkarıldığını doğruladı.

Bununla birlikte, bazı üçüncü taraf cihaz üreticilerinin güvenlik yamalarını yayınlaması oldukça uzun zaman alabileceğinden dolayı çoğu cihazın bu soruna karşı savunmasız kalacağı belirtiliyor.

Google bu hataya yönelik teknik detayları yayınlamadığından dolayı, hatanın kötü amaçlı kişiler tarafından kullanılması şu anda pek mümkün görünmüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir