Kapat

TikTok, 5.7 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Anasayfa
HABER TikTok, 5.7 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Sosyal video uygulaması TikTok, çocuklardan yasa dışı yollarla kişisel bilgi topladığı gerekçesiyle Federal Ticaret Komisyonu’na 5,7 milyon dolar ödeyecek.

Daha öncesinde Musical.ly olarak bilinen TikTok, kullanıcıların popüler müzik videolarına dublaj yapmalarını ve klipleri arkadaşlarıyla paylaşmalarını sağlıyor. Uygulama ulaştığı büyük popülerite ile birlikte, iOS ve Android’de 1 milyar indirmeyi aşarak uzun bir süreliğinde listelerde zirvede kalmıştı.

FTC tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamada, uygulamanın yürütücülerinin, 13 yaşın altındaki çocuklar hakkında kişisel bilgi toplamadan önce ebeveyn izni almadığı için Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasasını ihlal ettikleri iddia edilmişti. TikTok, FTC tarafından bildirildiği üzere, ebeveynlerden ve çocuklardan gelen talepler doğrultusunda bu kişisel bilgilerin silinmesini sağlamadı.

FTC Başkanı Joe Simons, “Bu ceza, çocukları hedef alan tüm çevrimiçi hizmetlere ve web sitelerine bir uyarı olmalıdır: COPPA’nın uygulanmasını çok ciddiye alıyoruz ve yasaları açıkça göz ardı eden şirketlere müsamaha göstermeyeceğiz” dedi. Bunun, çocuk mahremiyeti davasında komisyon tarafından verilen en büyük ceza olduğu belirtildi.

Anlaşma ile birlikte, TikTok Çarşamba gününden itibaren genç kullanıcıları “özellikle bu kitleye yönelik olarak tasarlanmış ek güvenlik ve gizlilik korumaları sunan sınırlı, ayrı bir uygulama deneyimine” yönlendireceğini söyledi. TikTok, genç kullanıcılar için oluşturulan uygulamanın kişisel bilgilerin paylaşımına izin vermediğini ve içerik ve etkileşimlere “kapsamlı” sınırlamalar getirdiğini söyledi.

Kaynak: CNET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir